تور سیاحتی_رسانه ای بازدید از صنعت چاپ و نشر و تمدن تاریخی همدان

در راستای آشنایی خبرنگاران استان کرمانشاه با صنعت چاپ و نشر، همچنین بازدید از برخی اماکن تاریخی و گردشگری استان همدان، تور گردشگری به همت خانه مطبوعات استان کرمانشاه و همدان و چاپخانه ” همدان پیام” با مساعدت شهرداری این استان برگزار شد.

نصرت اله طاقتی مدیر مسئول چاپخانه “همدان پیام”، می‌گوید: چاپخانه از سال ۸۳ شروع در راستای کمک به اقتصاد هفته‌نامه همدان ‌پیام شروع به کار کرد در این مجموعه که شامل؛ چاپخانه، یک شرکت فناور و خلاق در حوزه چاپ و بسته‌بندی، یک اندیشکده، و روزنامه همدان پیام است، حدود ۲۳۵ نفر اشتغال دارند و برخی مطبوعات ۱۲ استان کشور نیز در این مجموعه به چاپ می‌رسند.

وی می‌افزاید: چاپخانه همدان پیام در بین ۵۶۰۰ چاپخانه کشور رتبه ۲۳ را دارد که بر‌اساس سرمایه‌گذاری انجام شده قصد داریم این رتبه را به ۱۵ کشوری ارتقا دهیم.

مدیر‌مسئول چاپخانه همدان پیام می‌گوید: در این چاپخانه فاز ویژه‌ای برای چاپ دیجیتال در نظر گرفته شده که کمک کرد در این عرصه نیز به خوبی ظاهر شوند.

طاقتی رشد و ترقی این مجموعه را مدیون اصحاب رسانه غرب کشور دانست و گفت: مطبوعات غرب کشور با چاپ نشریه‌های خود در این مجموعه ما را حمایت کردند و مدیون حضور آنها هستیم.

پس از آن، از قسمت‌های مختلف چاپخانه بازدید کردیم و راهی مقصد بعدی یعنی دفتر روزنامه “همدان پیام” که یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های این استان است می‌شویم، ساختمانی قدیمی که در دل آن افرادی از جنس فرهنگ و ادب و تمدن مشغول فعالیت هستند، گپ و گفتی دوستانه شکل می‌گیرد و با نحوه کارشان در قسمت‌های مختلف این ساختمان آشنا می‌شویم .

سپس شهردار همدان و مسئول بسیج رسانه و مدیرمسئول، سردبیر، و مدیرچاپ نشریه همدان پیام به جمع اصحاب رسانه استان کرمانشاه و مجموعه رسانه ای همدان پیام می‌پیوندد.

“سیدمسعود حسینی”، شهردار همدان با تقدیر و تشکر از همراهی و حضور اصحاب‌رسانه به عنوان کسانی که با قلمشان وقایع مختلف جامعه را به نحو شایسته بازتاب می‌دهند می‌گوید: به دلیل قرابت و نزدیکی فرهنگ و تمدن مردمان خطه غرب تصمیم گرفتیم مسیر گردشگری غرب کشور در همدان، کرمانشاه و سنندج را راه‌اندازی کنیم و در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با شهرداران این مناطق منعقد شد که قرار است با انجام کار کارشناسی اتفاقات خوبی در این مسیر رقم بخورد و درحوزه گردشگری، سرمایه‌گذاری‌هایی را در راستای توسعه گردشگری و در پی آن توسعه اقتصادی در این سه شهر انجام دهیم.

شهردار همدان افزود: سال‌هاست که استان‌هایی همچون یزد، اصفهان و شیراز به عنوان مسیر گردشگری کشور شناخته می‌شوند و هر ساله گردشگران بسیاری از این شهرها بازدید می‌کنند که با تکمیل و توسعه مسیر گردشگری غرب کشور می‌توان مسیر طلایی وجایگزینی را در راستای جذب گردشگر در سطح ملی و بین‌المللی در این منطقه ایجاد کرد.

وی یکی از فعالیت‌های شهرداری همدان در حوزه گردشگری را برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوانان عنوان کرد و گفت:بر ‌اساس برنامه‌ریزی انجام شده بیست و نهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به زودی در همدان اجرا خواهد شد.

به گفته حسینی، توجه به گردشگری ادیان و استفاده از ظرفیت‌ و پتانسیل آن‌ها، با توجه به حضور و تردد ادیان، و وجود مقبره‌ها و جایگاه‌های متفاوت آنها در همدان، لازم و ضروری است و در این زمینه گردشگری ادیان در همدان راه‌اندازی شده و کارهای خوبی نیز انجام گرفته است.

شهردار همدان در پایان ضمن تقدیر از حضور اصحاب رسانه کرمانشاه در استان همدان، بر راه‌اندزی مسیر گردشگری غرب کشور تاکید کرد و افزود: امیدواریم با همدلی و مشارکت شهرداران این سه شهر بتوانیم این مسیر را با بهترین امکانات در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ثمر برسانیم.

در ادامه “فریدون‌ معتمدیان”، رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه نیز، با اشاره به قدمت خانه‌های مطبوعات در استان کرمانشاه و همدان اظهار داشت: نخستین روزنامه دیواری، در کتیبه بیستون و در استان کرمانشاه قرار دارد که نشان از پیشینه کهن این دیار در حوزه رسانه است.

وی با تاکید بر نقش رسانه در راستای آگاهی و اطلاع‌رسانی به اقشار مختلف جامعه گفت: هر کجا مطبوعات بر کاری نظارت داشته باشند، فساد در آن مجموعه مشاهده نخواهد داشت و در این زمینه توجه به حوزه رسانه و جایگاه آن می‌تواند مشکلات کشور را مرتفع نماید.

پس از صرف ناهار،مقصد بعدی ما بازدید از آرامگاه ابوعلی‌سینا طبیب حاذق کشورمان است،که سالهاست در شهر همدان سر بر بالین خاک نهاده و به واسطه خدمات شایسته و فاخرش در علوم مختلف، یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی استان همدان محسوب می‌شود.

سپس به سمت تپه هگمتانه، تپه‌ای که در دل آن، موزه، کلیسا و سایت هگمتانه، که انبوهی از خاطرات کهن و دیرین پیشینان در آن نهفته است راهی می‌شویم و در آخر تور گردشگری کرمانشاه به همدان در پایان روز به اتمام می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *