فرسایش خاک در ۶۳ درصد مساحت استان کرمانشاه

بیشترین فرسایش خاک در استان کرمانشاه را در شهرستانهای ثلاث باباجانی، قصرشیرین و گیلانغرب شاهد هستیم.

 

نوری بابیان اینکه در ۶۳ درصد مساحت استان فرسایش خاک در حد زیاد و در ۱.۸۲ درصد مساحت آن فرسایش خاک در حد خیلی زیاد گزارش شده، گفت: بیشترین فرسایش خاک در استان کرمانشاه را در شهرستانهای ثلاث باباجانی، قصرشیرین و گیلانغرب شاهد هستیم.

رئیس اداره حفاظت خاک و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به بالا بودن آمار فرسایش خاک در کشور، گفت: بر اساس آمارهای موجود میزان فرسایش خاک در کشور ما ۱۶.۴۵ تن در هکتار است که این میزان بیش از سه برابر میانگین جهانی است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود در مجموع سالانه حدود دو میلیارد تن فرسایش خاک در کشور رخ می دهد، ادامه داد: بر اساس برآوردهایی که از زیان اقتصادی ناشی از فرسایش خاک در دنیا انجام شده، ارزش اقتصادی هر تن خاک از دست رفته ۲۸ دلار تعیین شده است، لذا سالانه ۵۶ میلیارد دلار از قِبَل فرسایش خاک به کشور خسارت وارد می‌شود.

نوری افزود: بر اساس آمارهای موجود میزان فرسایش خاک در اروپا سالانه ۸۴ صدم تن در هکتار بوده و این عدد در امریکای شمالی ۴.۹ تن در هکتار، در استرالیا ۲.۷۳ تن در هکتار و در آسیا ۶.۱ تن در هکتار است.

وی در ادامه اشاره ای هم به راه های کنترل فرسایش خاک داشت و گفت: تقویت پوشش گیاهی منابع طبیعی، انجام کارهای احیایی در مراتع، اضافه کردن مالچ طبیعی، بهبود وضعیت زهکشی و کاهش آبیاری به ویژه آبیاری غرقابی از جمله راه های کنترل فرسایش خاک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *