تدوین دایره المعارف بازی های بومی محلی استان کرمانشاه

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان کرمانشاه از فعالیت ۳۰۰ خانه ورزش روستایی در استان خبر داد و گفت: در ایام دهه فجر امسال ۵۱ خانه ورزش روستایی دیگر هم به این تعداد اضافه خواهد شد.

رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان کرمانشاه از فعالیت ۳۰۰ خانه ورزش روستایی در استان خبر داد و گفت: در ایام دهه فجر امسال ۵۱ خانه ورزش روستایی دیگر هم به این تعداد اضافه خواهد شد.

زهرا کشتمندة، در نشستی خبری، بااشاره به در پیش بودن دومین دوره مسابقات جام پرچم، اظهار کرد: سال گذشته این مسابقات تنها در رشته مینی فوتبال و در دو بخش بانوان و آقایان برگزار شد که از کرمانشاه حدود ۲۲۰۰ تیم شرکت کردند و تیم های برتر استان آبان امسال به مسابقات کشوری اعزام شدند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی فدراسیون امسال دومین دوره مسابقات جام پرچم برگزار می شود، تصریح کرد: مسابقات جام پرچم امسال در سه رشته مینی فوتبال(برای افراد ۱۵ تا ۲۰ سال)، کاراته و پرتاب وزنه(برای افراد ۱۶ تا ۱۸ سال) برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه ثبت نام علاقمندان شرکت در این مسابقات از چند روز پیش آغاز شده، گفت: ثبت نام‌ها تا هفتم بهمن ادامه خواهد داشت و از یازدهم تا اواخر بهمن نیز مسابقات در سطح شهرستان ها برگزار می شود.

کشتمند در ادامه بااشاره به اجرای طرح راه اندازی خانه های ورزش روستایی از چند سال پیش، اظهارکرد: احداث خانه های ورزش روستایی با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان از چند سال پیش با هدف ایجاد شادی و نشاط در بین جوانان روستایی، جلوگیری از سوق یافتن آنها به سمت آسیب های اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در این طرح، خانه های ورزش در اماکن بلااستفاده موجود در روستاها راه اندازی می شود و ما نیز آنها را با کمک شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و اداره کل ورزش و جوانانبا وسایل ورزشی تجهیز خواهیم کرد.

رئیس هیات ورزش روستایی استان تصریح کرد: در گذشته رویکرد اینگونه بود که تجهیزات ورزشی خاصی برای بعضی از رشته ها مانند تنیس روی میز، دارت، فوتبال دستی، کیسه بوکس و … را  در این خانه های ورزشی مستقر می کردیم، اما بعدها در رویکرد جدیدی که از سوی وزارتخانه اعلام شد، تجهیز خانه های ورزش روستایی بنا به نیازسنجی و علاقمندی ورزشی جوانان آن روستاها انجام گرفت، برای نمونه باتوجه به درخواست یکی از روستاها وسائل بدنسازی و بنا به درخواست یک روستای دیگر وسائل رزمی را برای خانه های ورزش روستایی آنها ارسال کردیم.

وی با بیان اینکه طی سالهای گذشته حدود ۳۰۰ خانه ورزش روستایی در سطح استان راه اندازی شده، عنوان کرد: در دهه فجر امسال هم با ارسال ۵۱ پک تجهیزات ورزشی، ۵۱ خانه ورزش روستایی دیگر در سطح استان راه اندازی خواهد شد.

کشتمند در ادامه در رابطه با راه اندازی خانه های نشاط و تندرستی در روستاها هم گفت: این فضاهای ورزشی در روستاهایی احداث می شود که فضای مورد نیاز برای راه اندازی خانه ورزش را ندارند.

وی با بیان اینکه تاکنون در هرکدام از استان های کشور یک خانه نشاط و تندرستی احداث شده، گفت: عملیات اجرایی احداث اولین خانه نشاط و تندرستی روستایی کرمانشاه ابتدای امسال در روستای سرونو بخش سرفیروزآباد آغاز شد و در حال حاضر هم حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رئیس هیات ورزش روستایی استان خاطرنشان کرد: این روستا باتوجه به مرکزیت نسبت به روستاهای همجوار، جمعیت بالا و محروم بودن برای احداث این مکان ورزشی در نظر گرفته شد.

به گفته این مسئول، زمین خانه های نشاط و تندرستی از سوی روستائیان اهداء و بودجه ساخت آن هم از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان تامین می شود.

کشتمند در بخش دیگری از سخنانش از تدوین دایره المعارف بازی های بومی محلی استان کرمانشاه خبرداد و گفت: در این دایره المعارف مستندات و اطلاعات مربوط به ۷۰ بازی بومی محلی شناسایی شده استان جمع آوری شده است.

وی با تاکید براینکه یکی از اهداف تدوین این دایره المعارف حفظ بازی های بومی محلی اصیل استان است، افزود: اقدام  دیگری که برای حفظ این بازی های بومی محلی انجام می دهیم، برنامه ثبت ملی آنها است که در این زمینه با همکاری میراث فرهنگی، پرونده ثبت ملی دو بازی “کولان” و “توپ قار” در منطقه اورامانات تدوین شده است.

رئیس هیات ورزش روستایی استان در ادامه با بیان اینکه در سالهای گذشته هم ورزش زوران از رشته های اصیل و بومی کرمانشاه به ثبت ملی رسیده، اعلام کرد: باتوجه به اینکه این رشته ظرفیت گسترش در سراسر کشور را دارد، اخیرا نشست هایی را با رئیس انجمن زوران کشور برگزار کردیم و مقرر شد مسابقاتی را  در این زمینه در سطح استانی و کشوری داشته باشیم.

وی یادآور شد: برای همه روسای هیات های بومی محلی شهرستان ها به عنوان مسئولین زوران شهرستان خود ابلاغ زده ایم تا این رشته را فعال کنند.

کشتمند در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت احداث بزرگترین گود زوران کشور در کرمانشاه هم گفت: طی سالهای گذشته دو محل در استان برای احداث گود زوران در نظر گرفته شد، اما از آنجایی که هنوز یک مسابقه مهم را در این رشته برگزار نکرده ایم تا آن را مطرح کنیم، فعلا احداث آن اجرایی نشده است.

به گفته این مسئول، در دهه فجر امسال مسابقات زوران قهرمانی استان برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بااشاره به فعالیت های این هیات در حوزه ورزش عشایر هم گفت: طی سالهای گذشته دو  دوره مسابقات ورزش عشایر را در شهرستان های گیلانغرب و قصرشیرین برگزار کردیم و امسال هم بنا داریم که سومین دوره این مسابقات را برگزار کنیم، اما هنوز محل برگزاری آن مشخص نشده است.

رئیس هیات ورزش روستایی استان در خصوص توجهی که طی سالهای اخیر فدراسیون به رشته فوتوالی داشته و وضعیت این رشته در استان هم افزود: ما طی سالهای گذشته این رشته را در استان راه اندازی کردیم، اما باتوجه به اینکه هزینه های آن سنگین است، انتظار داریم بخش خصوصی بیشتر به آن ورود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *