۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » استان کرمانشاه » استانی » صفحه یک
  • شناسه : 989
  • 16 سپتامبر 2021 - 14:55
  • ارسال توسط :

صدای پای خشکسالی در سراب قنبر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از کاهش آبدهی سراب قنبر شهر کرمانشاه از ۳۲۰ لیتر بر ثانیه به ۴۵ لیتر بر ثانیه خبر داد.  

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از کاهش آبدهی سراب قنبر شهر کرمانشاه از ۳۲۰ لیتر بر ثانیه به ۴۵ لیتر بر ثانیه خبر داد.

 

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه طی بازدید از وضعیت آبدهی سراب قنبر کرمانشاه، در خصوص وضعیت منابع تامین آب شرب شهر گفت: در سنوات گذشته میزان برداشت از سراب قنبر ۳۲۰ لیتر بر ثانیه بود که اکنون به دلیل خشکسالی بی سابقه این میزان به ۴۵ لیتر بر ثانیه رسیده است.

وی افزود: سایر منابع تامین آب شرب شهر کرمانشاه نیز با کاهش آبدهی روبرو شدند، به طوری که ۸ حلقه از چاه های میاندربند کرمانشاه خشک و مابقی با کاهش آبدهی قابل توجهی مواجه هستند.

کاکاوند به اقدامات انجام شده در خصوص مقابله با تبعات خشکسالی اشاره کرد و تصریح نمود: در ماه های گذشته با پایین بردن محل نصب پمپ چاه ها از ۱۲ تا ۳۵ متر به پمپاژ بهتر آب کمک شد، همچنین با تعویض الکتروموتور و پمپ های تصفیه خانه آب شهید نظری، ظرفیت و راندمان تصفیه خانه از هزار لیتر برثانیه به هزار و ۴۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش داده شد.

از دیگر اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه حفر و تجهیز و در مدار بهره برداری قرار دادن چاههای جدید بود.

کاکاوند در خصوص زمان پایان قطعی آب در شهر کرمانشاه خاطر نشان ساخت: شهر کرمانشاه از نظر تامین منابع آب مشکل داشته و دارد، طرح بلند مدت تامین آب شرب شهر کرمانشاه از سد گاوشان است که هنوز این پروژه تکمیل نشده، ظرفیت برداشت از سد گاوشان ۲ هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه است که در حال حاضر هزار و ۴۰۰ لیتر آن برداشت می شود. در صورت تکمیل این پروژه عمده ای از مشکلات ما مرتفع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از حفر ۱۵ تا ۲۰ حلقه چاه در شهر کرمانشاه خبر داد و گفت: کارهای مطالعاتی و ژئوفیزیک حفر این چاه ها انجام شده و مکان یابی نیز صورت گرفته، منبع تامین جدیدی برای شهر کرمانشاه دیده شده که در نیمه دوم سال، عملیاتی خواهد شد. طبق برنامه ۱۵ تا ۲۰ حلقه چاه آهکی باید حفر شود که اگر میانگین دبی هر چاه را ۳۰ لیتر بر ثانیه در نظر بگیریم حدود ۴۵۰ تا ۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب به ظرفیت شهر کرمانشاه جهت جبران کمبود آبی که به واسطه خشکسالی با آن روبرو شدیم، افزوده خواهد شد.

کاکاوند افزود: با توجه به برنامه ای که دولت در راستای ساخت مسکن در کشور و شهر کرمانشاه دارد، بر اساس برآورد ما ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت شهر کرمانشاه اضافه خواهد شد که حتما باید به فکر منابع تامین آب آنها باشیم. یکی از منابعی که برای تامین آب این مسکن ها در نظر گرفته شده است همین چاه ها می باشد و از همه مهم تر تکمیل پروژه سد گاوشان است که نیاز اساسی شهر است، پروژه ای که قرار بود در سال ۱۳۹۴ تکمیل و به شرکت آب و فاضلاب تحویل داده شود و بنا به دلایلی هنوز به صورت کامل انجام نشده است. که در صورت تحویل کامل این پروژه مشکلات ما در شهر تا حدودی کاهش خواهد یافت.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*