سلامت اجتماعی تاق‌بستان نیازمند نگاه ویژه است

متاسفانه سلامت اجتماعی تاق بستان پایین است که باید به آن توجه ویژه شود.

مدیر مجموعه تاق‌بستان کرمانشاه گفت: برای تملک عرصه و حریم آثار تاق‌بستان و املاک ساخته شده در شکارگاه خسروپرویز سه هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

محمدمهدی فیض‌آقایی بیان کرد: حریم تاق بستان هزارو ۱۱۴ هکتار است و از زمین های شکارگاه خسرو پرویز نیز حدود ۶ هکتار در مالکیت میراث فرهنگی قرار دارد.

وی افزود: حتی حوزه علمیه ساخته شده در بلوار تاق بستان نیز جزو حریم آثار محسوب می شود ضمن اینکه در زمین های شکارگاه خسروپرویز با ضوابط سخت گیرانه فقط اجازه کشاورزی کشت های کوتاه ریشه داده می شود تا خاک آنجا مردم را اذیت نکند.

نه سیخ بسوزد نه کباب!

فیض‌آقایی در خصوص فعالیت کبابی‌های اطراف آثار تاق‌بستان نیز گفت: وجود جوامع محلی از نقاط قوت یک اثر تاریخی است و وجود بخش های اقتصادی، فرهنگی و مردمی مفید است اما نوع فعالیتشان قطعا باید هماهنگ باشد.

وی افزود: نمی‌توانیم نادیده بگیریم که بخشی از کسانی که به تاق بستان می آیند به خاطر کبابی های آنجاست که این موضوع خودش یک پتانسیل محسوب می شود در نتیجه باید روشی را به کار برد که نه سیخ بسوزد نه کباب و به نفع هر ۲ طرف باشد.

مدیر مجموعه تاق بستان در ادامه گفت: طرح ما این است که کبابی های اطراف آثار به نحوی فعالیت کنند که دود نداشته باشند به عنوان مثال از منقل هایی استفاده کنند که از بالای کباب گرما داشته باشد تا تولید دود نکند چرا که دود کباب جلوی منظر تاق بستان را در شب ها می گیرد ضمن اینکه حداقل در مدت ۵۰ سال اخیر این دود کباب باعث ایجاد رسوب بر روی آثار شده است.

سلامت اجتماعی تاق‌بستان نیازمند نگاه ویژه است

فیض‌آقایی در ادامه اشاره ای به امنیت اجتماعی تاق بستان کرد و گفت: متاسفانه سلامت اجتماعی تاق بستان پایین است که باید به آن توجه ویژه شود.

به گفته وی از زمانی که درب ورودی آثار تاق بستان از پیاده راه کبابی ها به میدان تاق بستان جا به جا شده نوع گردشگرها هم تغییر کرده است.

فیض‌آقایی افزود: الان بسیاری از بازدید کنندگان ما نوجوانان و بانوان تنها هستند چرا که می توانند به تنهایی با خودرو تا درب ورودی آثار بیایند و وارد محوطه شوند در حالی که این افراد در گذشته از تنهایی راه رفتن در مسیر کبابی ها احساس امنیت نمی‌کردند.

به گزارش ایرنا؛ تاق بستان یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی ایران و جهان و مجموعه ای از سنگ نگاره‌های ساسانی است که در شمال شهر کرمانشاه واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.

چند صحنهٔ تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی در آن کنده‌کاری شده است.

یکی از ویژگی های این مجموعه تاریخی وجود چشمه های جوشان آب در کنار سنگ نگاره ها و تاق های سنگی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *