تردد زوار اربعین از مرزهای ۲ کشور سرعت می‌گیرد

وزرای کشور ایران و عراق در نشست خبری مشترک، بر تسهیل و افزایش سرعت تردد زوار اربعین از مرزهای مشترک دو کشور در اربعین امسال تاکید کردند.

 

احمد وحیدی وزیر کشور، امروز(۲۱ تیر) در مرز خسروی در جمع خبرنگاران، با اشاره به بازدید با همتای عراقی خود از مرزهای مشترک دو کشور برای تسهیل در تردد زوار اربعین، گفت: امروز(پنجشنبه) این بازدید از مرز خسروی آغاز شده و در ادامه از مرزهای مهران، شلمچه و چذابه هم بازدید خواهیم کرد.

وی افزود: در جلسه‌ای که امروز در مرز خسروی داشتیم توافقات خوبی در خصوص حمل و نقل و حضور مواکب در عراق صورت گرفت.

وحیدی گفت: در این جلسه در خصوص رفع و رجوع برخی اشکالات در مرزها هم صحبت هایی صورت گرفت.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم مطرح شده طرح امام سجاد(ع) است که در آن ارتباطات الکترونیکی مشترک در برخی مرزهای تردد زوار از جمله مرز خسروی برقرار شده و با توجه به شناسایی زودهنگام زوار، تردد هر زائر به کمتر از چند ثانیه کاهش می‌یابد.

وزیر کشور افزود: همچنین توافقاتی در خصوص کمک رسانی به حمل و نقل زوار در کشور عراق صورت گرفت و قرار است برخی مواکب بتوانند نیازمندی های آن سوی مرز را برطرف کنند.

وی در ادامه از فعال بودن شش مرز در اربعین امسال جهت تردد زوار خبر داد و افزود: امسال تردد زوار را از مرزهای خسروی، مهران، چذابه، شلمچه، باشماق و تمرچین خواهیم داشت.

وحیدی افزود: علاوه بر اینها مرز سومار برای حمل و نقل مواکب فعال خواهد بود.

وی با اشاره به تردد بیش از ۴.۲ میلیون زائر در اربعین سال گذشته گفت: امسال با توجه به گرمای شدید هوا نمی توان پیش بینی در این زمینه داشت، اما برای تردد بیش از این تعداد آمادگی داریم.

عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق هم در جمع خبرنگاران از هماهنگی های صورت گرفته در خصوص تردد زوار و برپایی مواکب خبر داد.

وی افزود: مرز منذریه – خسروی در اربعین امسال ۲۴ ساعته خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *