۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » استان کرمانشاه » استانی » صفحه یک
  • شناسه : 747
  • 15 آگوست 2021 - 12:43
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمد حقیقی راد
  • منبع : پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم

آیین افتتاحیه کانون داوری استان کرمانشاه

آیین افتتاحیه کانون داوری استان کرمانشاه با حضور رئیس کل دادگستری، اعضای کانون داوری و سایر مسئولان مربوطه استانی در محل سالن شهید قدوسی دادگستری برگزار شد. رئیس کل دادگستری استان در ابتدا با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری گفت: دستگاه قضایی باید زندگی را برای مردم آسان کند. دکتر توسلی زاده افزود: […]

آیین افتتاحیه کانون داوری استان کرمانشاه با حضور رئیس کل دادگستری، اعضای کانون داوری و سایر مسئولان مربوطه استانی در محل سالن شهید قدوسی دادگستری برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان در ابتدا با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری گفت: دستگاه قضایی باید زندگی را برای مردم آسان کند.

دکتر توسلی زاده افزود: یکی از محوری‌ترین برنامه‌های دادگستری استان کرمانشاه ظرف ۲۳ ماه گذشته، برداشتن فاصله بین دستگاه قضایی و مردم بوده است که طی این مدت حدود ۱۳۰ هزار ملاقات حضوری با مردم صورت گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: علاوه بر ملاقات های حضوری، ۲ خط تلفنی گویا به شماره های ۴۱۴۱ و ۰۸۳۳۸۲۱۱۱۷۰ راه اندازی شده که به صورت شبانه روزی درخواست ها، مشکلات و دغدغه های مردم استان را ثبت می کند و توسط مسئول مربوط در دستور رسیدگی قرار می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به مراجعات گسترده مردم به دادگستری اظهار داشت: بسیاری از مشکلات مردم در خارج از دادگستری قابل حل و فصل است؛ بویژه اینکه مراجعه به دادگستری زمان بر، هزینه بر و باعث گرفتاری های بیشتر است و ما باید از ظرفیت ستاد صبر و شعب حل اختلاف استان کمک بگیریم.

دکتر توسلی زاده افزود: معتقدیم دو میلیون جمعیت کرمانشاهی می توانند به موضوع صلح و سازش کمک کنند و اجازه ندهند اختلافات کوچک به دادگستری کشیده شود. خوشبختانه در این خصوص موضوع مصالحه به عنوان یکی از اساسی ترین موضوعات نزد مردم و مسئولین قضائی استان به صورت نهادینه درآمده است.

عالی ترین مقام قضایی استان خاطرنشان ساخت: در میان انبوه پرونده ها، حدود ۱۰ درصد از آنها به جرائم مهمه برمی گردد و ما با این جرائم به شدت برخورد می کنیم.

وی در ادامه مهمترین وظایف شورای حل اختلاف را اجرای سند تعالی، گسترش فرهنگ صلح و سازش و داوری و میانجیگری بیان کرد و با تأکید بر صلح و سازش، آن را مسیری دانست که دارای ارزش اخروی بسیار و اهمیت بسزایی است و افزود: ستاد صبر استان کرمانشاه تاکنون توانسته بیش از ۳۳ هزار پرونده را به سازش بکشاند و در این مسیر از ورود حداقل ۳۰۰ هزار نفر به دادگستری جلوگیری کند.

دکتر توسلی زاده در ادامه با تأکید بر نقش مهم کانون داوری در حل اختلافات اظهار داشت: در واقع یکی ازمهمترین کانون‌های مهم درعرصه اجتماعی، کانون داوری استان است.

وی همچنین با بیان این که داوری به عنوان سرمایه اجتماعی محسوب می شود افزود: کامل ترین شکل قضاوت، داوری است و داوران تبلور اصلی حاکمیت اراده افراد در حقوق هستند.

رئیس کل دادگستری با تأکید بر اینکه یکی از سیاست‌های مهم دستگاه قضایی، تلاش برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری‌ها است اضافه کرد: از مزایای کانون داوری، می توان به تخصص داوران، محرمانه بودن و علنی نبودن، سرعت و صرفه اقتصادی به دلیل عدم وجود آیین دادرسی و بی‌طرفی که شرط سلامت رسیدگی قضایی است، حذف تشریفات و تکلفات قضاوت در فرآیند داوری، مقید نبودن به زمان اداری، ارتقای سطح رضایت‌مندی شهروندان از نوع قضاوت قضات منتخب خودشان، اشاره کرد.

دکتر توسلی زاده ضمن تأکید بر لزوم کاهش اختلافات مردم و کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری، برای این کانون آرزوی توفیق در خدمتگزاری به مردم نمود.

در پایان مراسم، کانون داوری استان کرمانشاه با حضور رئیس کل دادگستری،اعضای کانون داوری و سایر مسئولان مربوطه استانی افتتاح شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*