تبلیغات

خبرگزاری ها

انگلیسی ها ۷۵ سال پیش به کرمانشاه آمدند و درکرمانشاه ساختمانی ساختند که هنوز هم بخشی از شهرداری کرمانشاه در آن فعالیت می نمایند ولی ...

استان پنجم - ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه در گردهمایی شهرداران استان که در پاوه برگزار شد گفت : خداوند متعال در قرآن مجید، ۱۹ بار اسم شهر را ذکر کرده است ویکی از ویژگی های شهرها را امنیت آن دانست همانطوریکه در آیه ی ” اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِنًا ” الهی این شهر را آمین و با امنیت بفرما ” و پیامبران بزرگوارنیز خیلی به امنیت شهرها توجه داشته اند .

ماموستا ملاقادر قادری به تفسیر آیه ۱۲۶ سوره بقره ونیز دیگر آیات قرآن کریم پرداخت ودر همه ی آیات مورد نظر دینداری را در سایه امنیت توصیف نمود .

وی در تأکید امنیت فیزیکی واجتماعی شهرها به آیاتی از کلام حق استناد نمود که در آنها به شهرامن وباد امین سوکند یاد نموده است، هرجا خداوند متعال به اشیایی قسم یاد می کند اهمیت موضوع را می رساند.

امام جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنانش به نقش شهرداران در به وجود آوردن تمدن اشاره نمود وگفت: ابن خلدون جامعه شناس معروف اسلامی معتقد است تمدن شهرها و جامعه از ۴ عنصر تبعیت می نماید: ( ۱- اقتصادی ۲- نظام سیاسی و اداری۳- فرهنگ و اخلاق و تقالید اجتماعی و ۴- هنر معماری مانند قلم زنی، نقاشی، چوب بری و … قادری گردهمایی شهرداران 11به اهمیت مراکز علمی و… در تفکر اسلامی پرداخت وبا تشریح دیدگاه دکتر حسن ابراهیم حسن صاحب کتاب تاریخ الاسلام گفت: کتابخانه، مسجد، مدارس، حمام و دیوار کشی اطراف شهرها که سنت قدیمی بوده است جزء عناصر تشکیل دهنده تمدن هستند، که این خود پیامی برای شهروندان محترم دارد که نباید در کنار کارهای عمرانی از توجه به مساجد و کتابخانه ها غافل باشند.

امام جمعه پاوه به تفسیر دیدگاه صاحب کتاب “برخورد تمدن ها” پرداخت وگفت: ساموئل هانتینگتون جامعه شناس و استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد ، تمدنها را براساس ایدئولوژی در ۹ بخش تقسیم بندی کرده است که در این میان تمدن اسلامی را در بخش ششم آورده است . ایشان معتقد است ریشه تمدن اسلامی دین است و ” دانش” و ” فرهنگ” و ” فولکلور” و “لغات حاکم” زبان اکثریت مردم آن جامعه هستند ماموستا ملاقادر قادری ایران اسلامی را جزء ممالکی دانست که قدمتی بالغ بر ۲۷۰۰ سال سابقه مدنیت وتمدن دارد و یکی از تمدن های برتر جهان قدیم ( تمدن های چین، عراق، سومری و مصر و هند و ایران بوده است، بنابراین از لحاظ تمدن، ایران اسلامی کمبودی نداریم و اگر همان تمدن گذشته را نیز حفظ کنیم، کار ارزشمندی کرده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش به تاریخچه شهرداری پاوه پرداخت وبا طرح سوالی گفت چرا خدمات شهرداران پاوه در سنوات گذشته چندان مشهود نیست؟ قادریگردهمایی شهرداران 8 گفت: شهرداری پاوه در آبان ۱۳۳۸ تأسیس و اولین شهردار آن بنام آقای مهدی رئوفی انتخاب گردید، در طول ۵۷ سال گذشته ما ۲۶ شهردار و سرپرست شهرداری داشته ایم اما همچنان خدمات اولین شهردار مشهود است دیگران چندان به چشم نمی آیند ، هرچند که متقبل زحمت شده اند اما کمتر زحمات آنان مورد توجه قرار می گیرد ، این چه دلیلی می تواند داشته باشد.

امام جمعه پاوه تخصص را یکی از شروط اصلی واساسی شهرداران دانست وگفت: از ۲۶ شهردار پاوه ، تنها ۸ نفر آنها مدرک مرتبط با شهرسازی داشته اند و ۱۸ نفرآنان فاقد مدرک مرتبط بوده اند بنابراین طبیعی است که اطلاعات کمی در مسئله شهرسازی داشته اند.

ماموستا قادری گفت : متاسفانه عزل ونصب ها همواره بر اساس قانون نبوده افرادی انتصاب یافته اند که تخصص آنان در حد تخصص ماست، از طرفی هزینه شهر ما به تناسب موقعیت جغرافیایی و… بسیار بالاست، در شهری ۱۰۰ میلیون هزینه شود جاده ای ساخته می شود اما در شهرمان این مبلغ به زیرسازی هم نمی رسد. اعتباری که به شهرستان داده می شود در بین ۵ شهرداری تقسیم می شود که ارذزش کار را تا حد معینی کاهش می دهد…

وی گفت:گردهمایی شهرداران 12 شهرستان ما با همدان یک روز فرمانداری شده اند؛ پاوه فرمانداری و همدان فرمانداری کل شده است، بنابراین ما با توجه به موقعیت توپوگرافی نیازمند توجه بیشترهستیم.

امام جمعه پاوه با ذکر مثالی گفت: انگلیس ۷۵ها سال پیش به کرمانشاه آمدند و درکرمانشاه ساختمانی ساختند که هنوز هم بخشی از شهرداری کرمانشاه در آن فعالیت می نمایند، سوال اینجاست چرا ما امسال ساختمان می سازیم چند سال بعد آن را تخریب می کنیم ، اشکال کجاست؟

ماموستا قادری به اهمیت کار شهردار ها پرداخت وگفت: مردم به ظواهر می نگرند، بنابراین کارهای شهرداران در معرفی چهره شهرها به مهمانان و توریست ها خیلی مهم و اساسی است.بنابراین درکارها جدیت به خرج دهید وبا توجه به فرمایش پیامبر اسلام که می فرمایند : در زندگیتان اگر یک ساعت به شما مسئولیت واگذار شد سعی کنید آن یک ساعت را بهتر و آبرومندانه انجام دهید.

وی خدمت را در اورامانات از ۳ بعدی مورد توجه قرار داد.۱- بعد ملی، و وظیفه کاری به عنوان یک ایرانی ۲- بعد اهل سنت منطقه، تا به دیگران گفته شود که خدمت جمهوری اسلامی به اهل سنت بدون تبعیض است ۳- بعد خدمت به ملت کورد، و آن پیامی دارد که جمهوری اسلامی به ملت شریف کورد دلسوزانه دارد خدمت می کند.

امام جمعه پاوه گفت: البته مسئولین در این خصوص توجه لازم را معطوف می نمایند وباید همچنان در این خصوص بیشتر تلاش شوئد تا این شائبه در ادامه به وجود نیاید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Fars News Agency

بخش کاربری

اوقات شرعی

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این پایگاه مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.
logo-samandehi