تبلیغات

خبرگزاری ها

گفتگوی اختصاصی استان پنجم با دکتر علی ططری و بررسی زوایای روشن و پنهان زندگی سردار بی ادعای غرب کشور شادروان حاج اسماعیل ططری

اسماعیل ططری ، الگویی از صداقت را در سیاست پیاده کرد

گزارش : داود امامی

استان پنجم - وقتی مردی با آن محاسن بلند وهیبت پهلوانیش پای برپله های پارلمان کشور گذاشت شهرت وآوازه ای نیکش ایران وجهان را درنوردید ونشان،یاد وخاطره ی پهلوانان ومردمان غیرتمند این دیار را دراذهان زنده نمود و غرشهای شیرانه اش درصحن علنی مجلس شورای اسلامی درجلسات برگرداندن اسم ونام کرمانشاه وکرمانشاهان که طنین اندازمی شد سند افتخارهرکرمانشاهی است، که بخود میبالید وتا ابد مینازد.

هشتم مرداد یادآور خاطره ای تلخ برای کرمانشاهیان است .

عروج سرداری بی ادعا که مثل هیچکس نبود. حاج اسماعیل ططری سردار بزرگ زاگرس و نماینده سابق کرمانشاه در مجالس چهارم و ششم، متولد روستای "مله سرخ" بود که پس از ۵۷ سال زندگی باعزت، در هشتم مرداد سال ۱۳۸۹ در بيمارستان شركت نفت تهران، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

صراحت بیان، سادگی و شیوهٔ رفتاری خاص شادروان اسماعیل ططری و شعارهای تبلیغاتیش توجه زیادی را به او برانگیخته بود. شوخ طبعی و صراحت لهجه او به‌حدی بود که در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود: «یکی از نمایندگان خانم مجلس از من پرسید آقای ططری راست است که شما زنجیر پاره می‌کنید...» بازگشت نام دیرین "کرمانشاه" که با نام مجعول باختران جایگزین شده بود و تشکیل "فراكسيون نمايندگان كرد" مجلس را باید ازجمله یادگاری های مردی دانست که فرهیخته بود و به زبان های مختلفی شعر می سرود.

ایشان نماینده ای قاطع بود که در اوج عجین نمودن سادگی ادبیات با بلاغت ، حرف مردم دیارش را مطرح می کرد. می گویند روزی مرحوم حاج اسماعیل ططری نماینده فقید مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی سرزده به جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان می رود ونمایندگان استان اصفهان نیز به خیال اینکه ایشان اشتباهی وارد جلسه آنان شده ویا با شوخ طبعی که در آقای ططری سراغ داشتند شاید قصد مزاح دارند، بعداز خوش وبش ،می گویند جناب ططری شما اشتباهی وارد این جلسه شده اید اینجا مجمع نمایندگان استان اصفهان است درحالیکه شما نماینده مردم کرمانشاه هستید.مرحوم حاج اسماعیل ططری بعداز مکثی کوتاه عرض می کنند که:بنده اشتباهی وارد جلسه نشده ام، من نماینده مردم اصفهان هستم ،چون که وقتی فرمانداران ومدیران کل و روسای ادارات استان کرمانشاه همگی اصفهانی هستند پس با این تفاسیر بنده نماینده مردم اصفهان هستم!!!! . روحش شاد...

به مناسبت سالروز رحلت این سردار بزرگ خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی " استان پنجم " با فرزند ارشد ایشان ، آقای دکتر علی ططری گفتگویی انجام داده است که در پی می آید :

استان پنجم : آقای ططری از اینکه وقتتان در در اختیار مخاطبان و خوانندگان سایت استان پنجم قرار دادید سپاسگزارم . امروز قصد داریم از شادروان حاج اسماعیل ططری بیشتر برایمان بگویید و از زوایای مختلف زندگی عزت مندانه شان بیشتر مطلع شویم.

دکتر علی ططری : عرض سلام دارم خدمت حضرتعالی و همشهریان عزیز . با اینکه پنج سال از درگذشت پدرم می‌گذرد اما به جرات عرض می‌کنم هنوز یاد و خاطره ایشان در ذهن و جانم عجین است. من به عنوان فرزند ارشد خانواده بیش ازدیگر فرزندان در خدمت و همراه ایشان بودم؛ در بسیاری از مسافرت‌ها وحتی یک مورد در دوران خردسالی تا پشت خط مقدم یعنی منطقه سرپل ذهاب همراه ایشان بودم. این امر از فرط علاقه من به پدرم بود. همان‌طور که در بیرون از منزل همیشه با مردم شاد و خوش‌برخورد بود، در منزل نیز همین رویه را داشت. با اینکه در تربیت فرزندان سخت‌گیر بود، اما محیط خانواده همیشه گرم و صمیمی بود. خانواده ما پرجمعیت و معمولا در شبانه‌روز چند مهمان هم حضور داشت. هرگز، تا دم مرگ، گفتار، رفتار و لبخندهای ایشان برای من فراموش شدنی نیست.

استان پنجم : از خانواده تان بگویید که هم اکنون به چه اموری مشغول هستید. تا جایی که اطلاع دارم فرزندان مرحوم حاج اسماعیل ططری ورود به فعالیت های اقتصادی نکرده اند . لطف می کنید به این مساله بیشتر بپردازید.

دکتر علی ططری : همان‌طور که اشاره کردم خانواده ما پرجمعیت و متشکل از هفت فرزند است؛ دو برادر و پنج خواهر هستیم. به توصیه پدر همه به دنبال درس رفتیم. او هیچ‌گاه علاقه نداشت و اجازه نداد وارد مباحث اقتصادی شویم، اما به کشاورزی علاقه داشت و به ما نیز توصیه می‌کرد در این امر کوشا باشیم. در بین فرزندان، من و یکی از خواهرانم فارغ‌التحصیل مقطع دکتری هستیم. برادرم دانشجوی دکتری و یکی دیگر از خواهرانم فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد بازاریابی بین‌المللی و دو دیگر در رشته روانشناسی و دو دیگر در رشته روانشناسی و دو دیگر در رشته روانشناسی و موسیقی مشغول تحصیل هستند. یکی دیگر از خواهرانم در زمان جنگ و بر اثر بمباران منزل ما در محله گمرک از ناحیه دو گوش آسیب جدی دید و نتوانست تحصیلات عالیه کسب کند و وارد دانشگاه شود.

استان پنجم - از مبحث دور نشویم . بیایید به گذشته برگردیم و گریزی به اوایل انقلاب بزنیم . اساسا" چه شد که حاج اسماعیل ططری از دنیای سیاست و وکالت سر درآورد؟

دکتر علی ططری : پدرم قبل از انقلاب وارد مسایل سیاسی شده بود، به طوری که سال‌ها قبل از انقلاب، زمانی که 17 سال بیشتر نداشت، با بیوت برخی از علمای عظام در قم ارتباط و رفت‌وآمد داشت. اما از سال 1357، با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی، پدرم به صورت مشخص وارد جریانات سیاسی شد. ایشان در سال 1358 نامزد اولین دوره مجلس شورا شد و در رقابتی سخت با مرحوم دکتر کریم سنجابی شکست خورد و تا سال 1370 یعنی 12 سال بعد در انتخابات شرکت نکرد .

استان پنجم : در این مقطع زمانی بود که حاج اسماعیل ططری بعنوان سرداری بزرگ ، گروه امنیت غرب کشور را تشکیل داد ؟

دکتر علی ططری : بله . در این فاصله زمانی بود که ایشان تصمیم به تشکیل گروه امنیت غرب گرفت. به گواه اسناد تاریخی، ایشان از نخستین کسانی بود که جنگ ایران با عراق را پیش‌بینی کرده بود، در نتیجه قبل از جنگ تصمیم به تشکیل بسیج عشایری گرفت و بعدها فرمانده جنگ‌های نامنظم غرب کشور گردید.

استان پنجم : گویا مرحوم پدرتان با جامعه مدرسین نیز همکاری داشت ؟

دکتر علی ططری : ایشان در دهه 60 به عنوان نماینده جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در غرب کشور ماموریت یافت و این سمت را تا سال 1371 که رسما به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد، حفظ نمود. پدرم از معدود کسانی بود که در غرب کشور از ابتدای انقلاب تا کنون از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به طور رسمی ماموریت داشته و زحمات زیادی در این راه متحمل شده است.

استان پنجم - دهه 70 با پیروزی شادروان حاجی اسماعیل ، کرمانشاه از مرحوم ططری بیشتر از قبل شنید . انگیزه و نحوه ورود آن مرحوم به انتخابات مجلس را در آن زمان لطف کنید بیشتر باز کنید.

دکتر علی ططری : وی با بررسی شرایط نه ‌چندان مطلوب پس از جنگ در استان کرمانشاه، از اواسط سال 1370 بحث کاندیداتوری خود را برای مجلس جدی و عملی کرد و توانست نظر همشهریان کرمانشاهی را جلب کند. من این دوره را آغاز دوره‌ای جدید در تاریخ کرمانشاه می‌دانم که در راس همه مسایل، بازیابی هویتی کرمانشاه در ابعاد مختلف بود.

استان پنجم : بیشترین دغدغه حاجی چه بود ؟

دکتر علی ططری : دغدغه‌های پدرم به دو دسته دینی و ملی تقسیم می‌شود. ایشان نگاه خاصی به طبقات متوسط و همچنین ضعیف جامعه داشت. به سبب اینکه در پاگیری انقلاب در کرمانشاه و نهادینه شدن جمهوری اسلامی در منطقه اعتقاد قلبی داشت و از آنجا که برای شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و گفته‌های ایشان در مورد مردم که آنها را ولی نعمت انقلاب می‌دانس تند، بسیار ارزش و اهمیت قایل بود، به‌طبع، برای وی جلب رضایت اقشار مختلف مردم امری مهم بود. در این راستا، اقدامات ایشان در حوزه عمران و آبادی مناطق روستایی بی‌سابقه بود؛ یادم هست که در سال 1371، اکثر روستاهای کرمانشاه، آب، برق، تلفن و حتی جاده نداشت، در پایان دوره نمایندگی ایشان در دوره چهارم، روستایی با بیش از پانزده خانوار وجود نداشت که از نعمت برق، آب و... برخوردار نباشد، اگر یک بررسی میدانی انجام بدهید در هر یک از روستاهای کرمانشاه از یک تا چند یادگار از جمله برق، جاده و... باقی است که با پیگیری‌ها و تامین اعتبار توسط ایشان انجام شده است. او عقیده داشت با این اقدام از مهاجرت لجام‌گسیخته روستاهای اطراف کرمانشاه به این شهر تا حد فراوانی می‌توان کاست.

استان پنجم : یکی از یادگاری های حاج اسماعیل ططری ، احیای نام کرمانشاه بود . ولی متاسفانه در استان ، کمتر این موضوع جدی گرفته شده است. شما چه نظری در این زمینه دارید؟

دکتر علی ططری : در سال‌های اخیر تحقیقاتی پیرامون تغییر نام کرمانشاه صورت گرفته است؛ یکی از استادان دانشگاه در تهران این موضوع را در کتابی مستقل تالیف کرده که ان‌شاءالله به‌زودی منتشر می‌شود. مردم می‌توانند به صورت مفصل از این واقعه تاریخی باخبر شوند. متاسفانه هنوز به این موضوع به صورت جدی نگاه نشده است.

استان پنجم : از روزهای پایانی عمر آن شادروان بفرمایید .

دکتر علی ططری : ایشان در آخرین روزهای عمر نیز بسیار فعال بود، به طوری که در کرمانشاه و تهران در مجامع مختلف از جمله فرهنگسرای هنر و... سخنرانی داشتند و تا آخرین لحظات حیات با مردم در ارتباط بود.

استان پنجم : ایشان ، بیشترین توصیه هایشان به فرزندان حول چه موضوعاتی بود؟

دکتر علی ططری : نکته این است که ایشان همیشه چند مورد را به ما گوشزد می‌کرد، یکی، تحصیل علم در مقاطع عالیه، دوم آنکه، در مردم‌داری کوتاهی نکنیم و سوم اینکه، در مسایل اقتصادی برای کسب منافع شخصی پرهیز کنیم.

استان پنجم : و بزرگترین میراث حاج اسماعیل ططری برای خانواده اش به تعبیر حضرتعالی چیست ؟

دکتر علی ططری : میراثی که پدرم به جای نهاده صرفا متعلق به خانواده‌اش نیست، بلکه به همه مردم دیارش تعلق دارد و در دو بخش مادی و معنوی است؛ در بخش مادی اقداماتی است که در طی حیات خود برای رفاه و آسایش بیشتر مردمش انجام داد و در بخش معنوی الگویی از صداقت بود که در سیاست پیاده کرد.

استان پنجم : اخلاق و منش آن شادروان به گونه ای بود که همه از آن به نیکی یاد می کنند . اگر لطف کنید بعنوان شخصی که همواره در کنار آن مرحوم بوده اید بیشتر از سجایای اخلاقی حاج اسماعیل بگویید.

دکتر علی ططری : درباره خصوصیات اخلاقی ایشان بسیار گفته شده و تقریبا اکثریت مردم با این خصوصیات ویژه آشنا هستند، اما در کنار حسن خلق کم‌نظیر ایشان، باید از صبر و حوصله بسیار ایشان به‌خصوص در مواقع جوابگویی و رسیدگی به امورات مردم باید گفت که من سراغ ندارم، به طوری که در 24ساعته خطوط تلفن ثابت و سیار ایشان پاسخگو بود و هیچ موقع تلفنش خاموش نبود.

استان پنجم : آیا در راستای حفظ آثار حاج اسماعیل ططری اقداماتی شده است ؟

دکتر علی ططری : بله، چند کار را در زمره اولویت پژوهشی درباره ایشان داریم، از جمله تجدید چاپ کتاب مناجات‌نامه غلامرضاخان ارکوازی که به توسط ایشان در سال 1362 منتشر شد. همچنین، تجدید انتشار دیوان اشعار ایشان و نیز جریان تغییر نام تاریخی کرمانشاه که به صورت یک پژوهش مستقل منتشر خواهد شد. دو سه موسسه پژوهشی درباره تدوین زندگی ایشان پا پیش نهاده‌اند که هنوز تصمیم نهایی نگرفته‌ایم.

استان پنجم : و در خاتمه لطف کنید در یک جمله مرحوم شادروان حاج اسماعیل ططری را وصف نمایید.

دکتر علی ططری : فرزند شایسته ایران‌زمین که در سایه اسلام و ولایت، رادمردی و راستی را پیشه کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Fars News Agency

بخش کاربری

اوقات شرعی

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این پایگاه مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.
logo-samandehi