تبلیغات

خبرگزاری ها

در طول سال‌های گذشته سود تغییر کاربری تنها در جیب عده‌ای اندک رفته است

استان پنجم - نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری جزئیات طرح حفاظت از اراضی کشاورزی ایران، گفت: در حال حاضر کشاورزانی که ده‌ها سال مشغول به فعالیت هستند اجازه ساخت یک کلبه کوچک در کنار زمین کشاورزی خود را ندارند اما از طرف دیگر بیم زمین‌خواری اراضی مرغوب وجود دارد همان بلایی که بر سر نوار ساحلی مازندران و لواسانات آمد.

مصری از هرج و مرج در تغییر کاربری‌ها خبر داد و گفت: در طول سال‌های گذشته سود تغییر کاربری تنها در جیب عده‌ای اندک رفته بنابراین در طرح حفاظت از اراضی کشاورزی ایران باید همه جوانب سنجیده شده و از تصمیمات عجولانه جلوگیری شود.

وی با یادآوری انتقادات 142 استاد دانشگاه مبنی بر اینکه در طرح حفظ کاربری اراضی اجازه داده شده تا تمامی اراضی ملی که تا پیش از سال ۷۴ به صورت غیرقانونی تصرف شده همچنان در تصرف متخلفان باقی بماند، گفت: انتقاد این اساتید به طرح وارد است، در واقع تاکید بر درج تاریخ مشخص در این طرح باید با دلیل و منطق صورت گیرد، قانون اگر بخواهد زمین‌خواری در مقطع مشخصی را نادیده بگیرد خواسته یا ناخواسته امکان افزایش پدیده زمین خواری را افزایش می‌دهد.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: برای طرح حفظ کاربری اراضی باید فرصت داده شود تا در مجلس دهم مورد بررسی بیشتری قرار گیرد، در این طرح باید تغییر کاربری اراضی کشاورزی روستایی و شهری تفکیک شود؛ متاسفانه در حال حاضر حکم تخریب برای صدها پرونده در دادگاه‌ها علیه روستاییانی‌ است که در 100 یا 150 متر از زمین کشاورزی خود در حاشیه روستا برای فرزندانشان خانه ساختند.

مصری با بیان اینکه همیشه مردم پایین دست مشمول قانون می‌شوند، ادامه داد: این در حالی است که در شهرها صدها هزار هکتار از اراضی ملی تصرف شده و با تغییر کاربری میلیاردها تومان جابه‌جایی صورت گرفته اما هیچ کس به دنبال بررسی آنها نیست، لذا تفکیک وضعیت تغییر کاربری در روستا و شهر در طرح حفاظت از اراضی کشاورزی ایران باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت بررسی دقیق طرح حفاظت از اراضی کشاورزی ایران، گفت: در این طرح علاوه بر روستاها، استان‌ها نیز باید تفکیک شوند، همچنین تاکید بر رسیدگی به صورت اقلیمی در طرح مذکور باید در دستور قرار گیرد.

اراضی ملی تحت هیچ عنوانی نباید به دلایل قانونی به تاراج رود

مصری تاکید کرد: منابع ملی تحت هیچ عنوان نباید به دلایل قانونی به تاراج رود، در حقیقت در قانون نباید اجازه تاراج اراضی ملی داده شود، بلکه اراضی ملی را باید در راستای منویات مقام معظم رهبری و بر پایه اقتصاد مقاومتی به کار برد نه آنکه اراضی ملی را تبدیل به ویلاهای عریض و طویل خصوصی اشخاص کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم با یادآوری اظهارات رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مبنی بر اتمام بررسی طرح مذکور و قرار گرفتن آن در نوبت صحن علنی، برای تصویب تعیین مدت اجرای آزمایشی آن، گفت: هیات رئیسه بنابر آیین نامه داخلی مجلس در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد اما برای کار با این وسعت اجرای آزمایشی قانون درست نیست.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مدت اجرای آزمایشی امکان بروز تخلف وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه تجربه موفقی برای اجرای آزمایشی طرح‌ها در کشور وجود نداشته، بنابراین بهتر است تصمیمات موثر و دقیق‌تری برای طرح حفاظت از اراضی کشاورزی ایران گرفته شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Fars News Agency

بخش کاربری

اوقات شرعی

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این پایگاه مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.
logo-samandehi