تبلیغات

خبرگزاری ها

نکات جالب به جا مانده از انتخابات

استان پنجم - انتخابات امسال از حیث شکست لیست ائتلاف اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران و توفیق همین ائتلاف در عمده استان‌ها و شهرستان دارای نکات جالبی بود که در ابعاد مختلف قابل‌تحلیل است.

ورود مرتضی افتخاری نماینده منتخب مردم شفت و فومن با تنها ۸۱ رأی اختلاف به مجلس از دیگر نکات جالب این دوره از انتخابات بود که البته اختلاف ناچیز آرای منتخبان و افراد قرارگرفته در رتبه‌های بعدی در برخی دیگر از حوزه‌های انتخابیه نیز تکرار شد. در استان زنجان نیز برای نخستین بار در انتخابات هفتم اسفندماه تنها تکلیف یک کرسی مجلس مشخص شد و چهار نماینده دیگر برای انتخاب باید چشم به دور دوم بدوزند.

در استان ایلام انتخاب همه نمایندگان استان به دور دوم موکول شد. در خراسان جنوبی همه کاندیداهای راه یافته به مجلس اصولگرا بوده و در مقابل قزوینی ها همه نمایندگان خود را از میان اصلاح طلبان انتخاب کردند.

بیشترین کاندیداهای اصولگرای راه یافته به مجلس دهم از حوزه های انتخابیه استان اصفهان به تعداد ۱۲ نماینده بوده و بعد از آن خراسان رضوی با ۱۱ نماینده اصولگرا قرار دارد.

بیشترین اصلاح طلبان راه یافته به مجلس دهم بعد از تهران با ۳۱ نماینده اصلاح طلب و اعتدال گرا مربوط به حوزه انتخابیه فارس است.

همچنین در استان قم پاس گل آشتیانی به ذوالنور به‌عنوان یکی دیگر از شگفتی‌های انتخاباتی ثبت شد به‌طوری‌که بعضی از تحلیل گران انتخابات معتقدند که پاس گل محمدرضا آشتیانی، نماینده سه دوره پیشین مجلس شورای اسلامی، سبد آرای ذوالنوری را پربارتر کرده است. آشتیانی یک روز قبل از برگزاری انتخابات در نامه‌ای به فرماندار قم رئیس هیئت اجرایی انتخابات، خواستار کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی به نفع مجتبی ذوالنوری شده بود. این انصراف به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد و باوجود ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی، هواداران مجتبی ذوالنوری، استعفانامه حجت‌الاسلام آشتیانی را در تیراژ بالا منتشر و در سطح استان نصب و توزیع کردند.

از عجایب انتخابات این بود که هیئت نظارت، کناره‌گیری محمدرضا آشتیانی را نپذیرفت و سعید لطفی رئیس هیئت نظارت بر انتخابات در شب انتخابات، نامه‌ای به فرماندار قم نوشت و اعلام کرده که استعفای این کاندیدا پذیرفته‌نشده است. دفتر آشتیانی هم بلافاصله اطلاعیه‌ای مبنی بر حضور این کاندیدا در جمع مدعیان انتخابات مجلس صادر کرد و این اطلاعیه مدام در شبکه‌های اجتماعی بازنشر داده شد. پاس گل حجت‌الاسلام آشتیانی به قیمت دور شدن وی از صندلی سبز بهارستان تمام شد. او که در دوره قبلی انتخابات، با کسب ۱۶۴ هزار و ۲۱۹ رأی به عنوان دومین گزینه مردم قم به مجلس نهم راه یافته بود، این بار ریزش ۱۴ هزار و ۷۳۹ رأی را تجربه کرد و چهارم شد.

انتخابات هفتم اسفندماه با همه حواشی و نکات ریزودرشت آن آوردگاهی بود که می‌توان تحلیل‌های متفاوتی پیرامون ابعاد مختلف آن نوشت، هرچند که برای تبیین دقیق‌تر آرایش سیاسی مجلس دهم باید منتظر انتخاب‌های مردم در دور دوم انتخابات بود ولی آنچه امروز مهم‌ترین دستاورد این انتخابات محسوب می‌شود مشارکت گسترده مردم به‌عنوان برنده اصلی انتخابات است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Fars News Agency

بخش کاربری

اوقات شرعی

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این پایگاه مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.
logo-samandehi