۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » صفحه یک » فرهنگی
  • شناسه : 455
  • 06 ژوئن 2020 - 8:26
  • 302 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : فریدون صفری
  • منبع : استان پنجم
ضرورت وجود فرهنگسراها در شهر کرمانشاه
ضرورت وجود فرهنگسراها در شهر کرمانشاه

ضرورت وجود فرهنگسراها در شهر کرمانشاه

فرهنگسراها در واقع پاسخگوی سه مسئله مهم می باشند: الف: آموزش مستقیم ب: آموزش غیرمستقیم و فرصت کسب مهارت که باعث ارتقاء ذهنی و فرهنگی می‌شود. ج: فعالیت‌های هنری

فریدون صفری

 فرهنگ و لزوم پرداختن جدی به آن در جوامع شهری کشور، بسیار مورد بی مهری و بی توجهی واقع شده است. یکی از زیرساخت‌های مهم عرصه ی فرهنگی، فرهنگسراها هستند که در شکل درست خود باعث پویایی فرهنگی، اجتماعی و هنری جامعه می‌شود. سرمایه گذاری فرهنگی، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و ریشه ای است که با گذشت زمان می‌تواند نتایج مثبت و تاثیرگذار آن را دید و مسلماً شهری با فرهنگ غنی شهروندی، بار مالی کمتری جهت تمیزی معابر و خسارت وسایل عمومی را به خود خواهد دید.

فرهنگسراها در واقع پاسخگوی سه مسئله مهم می باشند: الف: آموزش مستقیم ب: آموزش غیرمستقیم و فرصت کسب مهارت که باعث ارتقاء ذهنی و فرهنگی می‌شود. ج: فعالیت‌های هنری

 فرهنگسراها باید عمومی باشند و فضاهای آن بدون تشریفات و پیچیدگی خاصی در اختیار مخاطبان قرار گیرد، با توجه به سرانه جمعیت شهر کرمانشاه و عدم وجود اماکن فرهنگی کافی در شهر کرمانشاه، یکی از اصلی ترین وظایف شهرداری تاسیس و برپایی هرچه بیشتر فرهنگسراها و سرای محله در مناطق مختلف شهر می باشد. شهرداری با توجه به بنیه و توان مالی بهتر نسبت به سازمانهای فرهنگی وابسته به دولت این توانایی را دارد که سهم بسزایی در ارتقای فرهنگ شهر با تاسیس و رونق  فرهنگسراها و سرای محله ها داشته باشد. نهادهای فرهنگی دولتی به دلیل کمبود امکانات مالی و سیاسی کاری در هر دولت توان زیادی در ایجاد اماکن فرهنگی ندارند و خواه ناخواه شهرداری با توجه به بنیه مالی بهتر و عدم سیاست پذیری در بدنه خود، بهتر و بیشتر می تواند  باعث ارتقاء فرهنگ و رسالت خطیر فرهنگ سازی شود.

از سال ۸۹ شهرداری کرمانشاه حضور پررنگی در ساخت و ساز فرهنگسراها داشت و اولین فرهنگسرا، بنام فرهنگسرای لاله در پارک لاله تاسیس کرد و از آن سال به بعد با توجه به دید فرهنگی مدیران شهری، سرمایه‌گذاری بیشتری در بستر فرهنگی انجام پذیرفت و نتیجه آن تأسیس فرهنگسرای مرحوم آیت الله نجومی رحمة الله علیه در سال ۹۱، تاسیس فرهنگسرای کوثر و گل نرگس در سال ۹۲، فرهنگسرای شهر در سال ۹۳ و تاسیس فرهنگسرای استاد کزازی در سال ۹۸بود. اما با این وجود شهر کرمانشاه با توجه به سرانه جمعیتی اش به فرهنگسرا و سرای محله های بیشتری نیاز مند است. از مناطق مهمی که نیاز به فرهنگسرا در آن حس می‌شود کرناچی، دولت آباد، جعفرآباد، وکیل آقا، باغ ابریشم وحکمت آباد است و قطعاً با تاسیس فرهنگسرا در این مناطق و آموزش‌های لازم می توان با بسیاری از معضلات اجتماعی، فرهنگی بهداشتی مقابله کرد.

فرهنگسراها و سرای محله ها با برنامه ریزی مناسب، بهترین مکان جهت پر نمودن  اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، مهارت آموزی جهت کسب و کار، آموزش‌های هنری و…. می باشند که بدین وسیله اجازه هدر رفتن بیهوده وقت را نمی دهد و شهروندان را جهت پی بردن به استعداد نهفته راهنمایی می نماید.

خوشبختانه طی چندین سال گذشته در کشور، دید شهرداری ها از نگاه عمرانی صرف به مسائل شهری تغییر کرده و به درستی در پی مسائل فرهنگی و آموزشی شهر هستند و با سرمایه گذاری در ساخت و ساز فرهنگسراها گام بلندی در ارتقاء فرهنگ غنی ایرانی _اسلامی شهروندان برداشته اند. شهرداری کرمانشاه نیز متأثر از این نگرش، گام‌های خوبی طی سالیان گذشته برداشته و امیدواریم که این روند با سرعت بیشتر ادامه یابد، چون هر میزان در مسائل فرهنگی سرمایه گذاری شود جامعه پویاتر و مستعدتری در آینده خواهیم داشت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*