۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان کرمانشاه » صفحه یک » گفتگو
  • شناسه : 433
  • 03 ژوئن 2020 - 22:48
  • 511 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : ماریا قهرمانی
  • منبع : استان پنجم
شهید یک اسطوره ی فرا دینی است
شهید یک اسطوره ی فرا دینی است
یک مداح اهل بیت (ع) در گفتگوی اختصاصی با استان پنجم مطرح کرد:

شهید یک اسطوره ی فرا دینی است

هر روز که بر سر مزار شهدا حاضر می شدم، حس می کردم یک هیئتی هست که شهدا میاندار این هیئت هستند، شهدا میزبان این هیئت هستند و بنده ی کمترین هم توفیق مداحی در آستان این شهدا رو پیدا کردم و بسیار حال غریبی بود. بسیار حال عجیبی بود که کلمات قابلیت گفتن این حال را واقعا ندارند.

گفتگو: ماریا قهرمانی

در ماه مبارک رمضان امسال شاهد امری بدیع و زیبا از سوی یکی از مداحان اهل بیت (ع) بودیم که هر روز صبح پس از اذان صبح با حضور در مزار شهدای کرمانشاه به قرائت ادعیه و زیارت عاشورا می پرداخت و بصورت زنده از طریق صفحه ی مجازی اش در اینستاگرام منتشر می نمود که بازتاب ویژه ای میان مردم شهیدپرور داشت.

در این راستا به کربلایی محمد الماسی پور که نوایش بهشتی شده ترتیب داده ایم که در ادامه می آید:

باور ملی- لطفا ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چند وقت است افتخار مداحی دارید؟

محمد الماسی پور هستم برادر شهید والامقام رضا الماسی پور که توفیق دارم حدودا ۲۳ ساله ستایشگری اهل بیت رو انجام بدهم.

باور ملی- چه شد که امسال به فکر قرائت دعاهای ایام ماه مبارک رمضان و زیارت عاشورا در جوار قبور متبرک شهدا افتادید؟

اینکه چطور شد که امسال توفیق پیدا کردم کنار قبور شهدا باشم، روز اول ماه مبارک رمضان، به هرحال از یک بحث شخصی شروع شد که حس کردم واقعا از خودم دور شده ام و نیاز دارم به خودم بیشتر بپردازم و نیاز به یک بازیابی روحی در بعد معنوی داشته باشم و بعلت بیماری منحوس کرونا که ما دستمان از اماکن متبرکه در واقع بریده شده بود، به این فکر افتادم که چه جایی بهتر از آستان و قبور متحر شهدا و چه جایی بهتر از مزار شهدا و بهشت زهرا (س) که حضرت امام(ره) فرمودند که شهدا امامزاده گان عشق اند و به این فکر افتادم که هر روز بر سر مزار یک شهید و یا چند شهید، قرائت زیارت عاشورا داشته باشم و با توسل به آقا امام حسین(ع) و مدد گرفتن از شهدا و واسطه خیر دادن این عزیزان به درگاه خداوند منان قلب خودم را جلایی بدهم و الحمدالله از همان روز ابتدایی، انرژی بسیار فراوانی بعد از توسل به شهدا و قرائت زیارت عاشورا در وجود بنده حقیر به هرحال ایجاد شد و این برنامه را به صورت لایو و زنده از پیج شخصی خودم در اینستا گرام هم پخش کردم و اقبال عمومی خوبی پیدا کرد.

باور ملی- از حس و حالتون بفرمایید و ارتباطی که با شهدا برقرار کردید دراین مدت؟

 اینکه به هرحال خانواده معظم بعضی از شهدا که ازکرمانشاه دور بودند به عنوان مثال شهید والا مقام شهید مدافع امنیت ، شهید سید محسن نقیبی (ره) که کمتر از یک سال است ایشان به درجه رفیع شهادت نائل اومدند، خدمت شما عارضم  بخشی از خانواده محترمشان در استان اصفهان و همسر شهید والا مقام در استان تهران ساکن هستند، روزی که کنار مزار این شهید رفتم با دعای خیر خانواده ی معظم شهید روبرو شدم که راه ما را نزدیک کردید، دلمان می خواست کنار مزار این شهید باشیم و اما بعد مسافت اجازه به ما نمی داد که حضور پیدا کنیم و عنغریب نوید خوشی به دل ما آمدکه سیم واصلی شدیم و سیم اتصالی شدیم برای این امر که به هرحال دوستانی که برایشان مقدور نیست در ماه مبارک رمضان بین الطلوعین راس ساعت ۶ صبح هر روز سر مزار شهدا حاضر بشوند، به وسیله لایو زنده اینستاگرام از این محفل روحانی استفاده می بردند و ما هم فضای مجازی را در واقع یک فضای حقیقی و حسینیه حقیقی و دار الشرف شهدا قرار داده بودیم.

باور ملی- از شهدایی که توفیق داشتید و در کنار آرامگاهشون چنین حرکت زیبایی انجام بدهید، نام ببرید.

شهدای والا مقامی ما خدمتشون رسیدیم. اکثر شهدای مدافع حرم استان توفیق پیدا کردیم که خدمت این شهدا برسیم از جمله شهید حاج اکبر نظری، شهید حاج حسین علی خانی، شهدای مدافع حرم شهید حاج حمزه کاظمی، شهید فریدون احمدی، شهید حاج مهدی نوروزی و شهدای والامقام جنگ تحمیلی همچون عمو کرم طهماسبی، شهید والامقام شهید سید مجید کلوشادی، شهید محمدرضا امیدی، شهید بهمن نیری، شهدای والامقام خردجو، شهدای والا مقام سلیمانی، شهدای والا مقام جلیلی، شهدای والامقام رضوان مدنی، شهدای وال مقامی که عرض می کنم بعضی از این شهدا مثلا شهدای جلیلی سه نفر از این عزیزان به مقام رفیع شهادت نائل شده اند، شهدای خردجو، دو برادر، شهدای رضوان مدنی، سه برادر به همراه داماد بزرگوارشان و خیل عظیمی از شهدایی که مثلا شهید سید عباس کاظمی، شهید عمو حسین اجاقی، شهید فرامرز نیری، شهید سیدمحسن کشفی(ره)، خیل عظیمی از شهدا که الان در ذهن بنده بودند خدمتتان عرض کردم، ما خدمت این شهدا رسیدیم و دلهایمان نورانی شد به نور وجودی شهدا، چرا که در آیه قرآن هست که شهدا زنده اند و حاضرند و ناظرند. هر روز که بر سر مزار شهدا حاضر می شدم، حس می کردم یک هیئتی هست که شهدا میاندار این هیئت هستند، شهدا میزبان این هیئت هستند و بنده ی کمترین هم توفیق مداحی در آستان این شهدا رو پیدا کردم و بسیار حال غریبی بود. بسیار حال  عجیبی بود که کلمات قابلیت گفتن این حال را واقعا ندارند.

باور ملی- این برنامه ادامه دارد؟

ان شاالله اگر توفیق باشد، بعد از ماه مبارک رمضان، این حرکت ادامه خواهد داشت و عصرهای روز پنجشنبه ه رهفته ان شاالله باز این حرکت ادامه خواهد داشت و بر سر مزار شهید گلگون کفنی حاضر می شیم و اقامه توسل می کنیم که زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا به فرموده مقام معظم رهبری کمتراز شهادت نیست و حضور در کنار قبور شهدا خودش یک دانشگاه هست، یک کلاس درس هست، خودش یک مدرسه هست برای دانش آموزهای ما، برای تمام اقشار، چه زن، چه مرد، چه عالم، چه غیر عالم، چه اهل تسنن، چه شیعه و چه اهل حق؛ چرا که درکنار قبور شهدای گلگون کفن کرمانشاه که میرید ارتشی و سپاهی، نیروی انتظامی، ارگانهای مردم نهاد همچون بسیج و اقشار از صنوف مختلف حتی از ادیان مختلف از فرق مختلف، اینها در کنار هم سر به دیده تراب گذاشتند و گویی به ما آموزش می دهند. گویی به ما یاد می دهند که ما هم راه آنها را ادامه دهیم. این است که ما هم بعد از شهدا وحدت آفرین باید باشیم. آغوش امام حسین (ع) به سوی وهب نصرانی باز بود. آغوش امام حسین (ع) به سوی جناب حر(ع) باز بود. حتی کسانی که به ظاهر همفکر ما نیستند، در بعضی از مطالب سیره ی شهد ابه ما یاد میدهد که ما همان اشخاص را هم با آغوش باز پذیرا باشیم، در کنار قبور شهدا چه ایرادی دارد که از طیف های مختلف فکری که همه در یک چیز وحدت دارند اینکه شهید یک اسطوره ی فرا دینی است حتی، یک اسطوره میهنی، یک اسطوره ایست که همه به آنها افتخار می کنند، باشند.

مادیدیم در بحث مثلا شهادت حاج قاسم سلیمانی در سال گذشته و اقشار مختلف برای این شهید اقامه عزا کردند، اهل تسنن جدا، شیعه جدا، اهل حق جدا، مسیحی جدا، ایرانی ها جدا، عراقی ها جدا، سوری ها جدا، در اروپا عده ای آزاد اندیش، مسیحی های آزاد اندیش، یهودیان آزاد اندیش ناراحت شدند از اینکه یک اسطوره مقاومت به نام حاج قاسم سلیمانی که از بیشه ی اسلام بودند و از بیشه ی راد مردان دلداده به آستان امیر المومنین( ع) و امام حسین( ع)بودند پر گشودند و رفتند. دیدیم چه شمع هایی به یاد این شهید روشن شد، دیدیم چه عزاداری هایی خود جوش درسطح مملکت انجام شد. این پتانسیل وجودیه شهدا هست، به ما نشان می دهد که ما اگر بتوانیم به دامن شهدا چنگ بزنیم و به فضای معنوی ای که آنها سیر می کردند، چنگ بزنیم یقینا برای چندین نسل بعد از خود هم ما الگو داریم و الگوهای زنده، الگوهایی که قابل تصویر سازی هستند، الگوهایی که می توان آنها را به فرزندانمان به نسل دوم، سوم و چهارم بعد از انقلاب نشان بدهیم.

چه پیشنهادی برای توسعه ی این امر دارید؟

بنده تشکر می کنم از معاونت فرهنگی شهرداری که بنده توفیق دارم سربازی از سربازان سنگر معاونت فرهنگی شهرداری باشم و افتخار می کنم به این لباس خدمت، وظیفه ما هست چرا که رسالت فرهنگی ما هست که مباحث شهدا ایثار و شهادت را نشر و آثارشهدای والامقام شهرمان کرمانشاه چه در اشعار، چه درکتب مختلف که جا دارد واقعا ورود کنیم و نظر خوبی که دوستان ما در معاونت فرهنگی دارند جناب دکتر عبدالمالکی که خودشان از بچه های ارزشی و ولایتمدار و هیئتی هستند و جناب دکتر سعید طلوعی که از همرزمان شهدا و از سرداران عظیم الشان دفاع مقدس بودند و ان شاالله دست به دست هم بدهیم که در جمع وحدت آفرینی مباحث زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا را نه تنها در ماه مبارک رمضان و نه تنها در ایام الله های مختلف همچون روز قدس و روز بیست ودوم بهمن بلکه در کل سال ان شاالله بتوانیم این علم شهدا را بر دست بگیریم.

تحت عنوان کانون فرهنگی تبلیغی  رعیه الشهدا که امروز جمعیت ما به عنوان جمعیت خوبی در مسائل زیر ساختی شهر مناطق محروم شهر هم ورود پیدا کردیم که همه ی اینها آثار حضور ما کنار شهداست و در ماه مبارک رمضان نارسایی های یک محله کم برخوردار تپه ی فتح علی خان را به مسئولین خبر دادیم و در بخشی رسیدگی شد و برخی هم مانده که ان شاالله بتوانیم با مدد گرفتن از سیره ی شهدا ان شاالله کمک حال مردم باشیم. در عرصه ی کمک رسانی به مردم ان شاالله موفق وپیروز باشید. ممنون از بذل محبت شما و توجه شما و نشر این خبر که یقینا این خبرثمرات خوبی خواهد داشت در استان کرمانشاه که نمونه برداری بشود و دوستان هیئتی، دوستان مداح، دوستان سخنران، دوستان شاعر، دوستان هنرمند از این فضای بسیار شور انگیز به اسم قبور متبرک شهدا ان شاالله بیش از پیش استفاده کنیم و روزی برسد گروه های هنری ما گروه های مختلف هنری ائم از تئاتر، سرود، شعر حتی آموزش مداحی و خیلی از مقاله نویسی هایی که می توان بخشی از آن را راهنمایی کنیم به سمت قبور شهدا؛ چرا که خود قبور شهدا حس و انگیزش عجیبی برای هر زائری به وجود می آورد که قابل توصیف نیست مگر اینکه خود آن عزیز در این مجموعه حضور پیدا کند ان شاالله.

یکی دیگرازبرنامه هایی که بنده مد نظردارم برپایی کلاس آموزش مداحی برای نوجوانان شهر در کنار مزار شهدای گلگون کفن شهرمان کرمانشاه هست، پس دو برنامه بعد از ماه مبارک رمضان دردست اجرا دارم، یکی اجرای برنامه هفتگی توسل به یک شهید بر سر مزار نورانی آن شهید در مزار شهدا و دیگر برنامه ای که در دست اقدام هست اجرای آموزش کلاس مداحی ویژه نوجوانان و جوانان درکنار مزار شهدای گلگون کفن کرمانشاه.  این نوید را ما می دهیم از طرف خودم و معاونت فرهنگی شهرداری، ان شاالله یک پایگاه فرهنگی خوب در کنار قبور شهدا به نام پایگاه مدافعین رایه الشهد او معاونت فرهنگی شهرداری که همه ی ما در زیر یک بیرق هستیم ان شاالله در مزار شهدا داشته باشیم التماس دعا.

باور ملی- حرف پایانی شما؟

و اینکه دشمن الان درفکر نفاق است. در فکر این ‌است که ما بین اقشار مختلف و حتی ادیان مختلف نفاق ایجاد کند و از این نفاق و این شکافی که ایجاد می کند سوءاستفاده های خودشان را میبرند. ما بین شیعه و سنی، اهل حق، مسیحی ، یهودی، اقلیت های مذهبی کشور حتی قومیت های مختلف کشور کرد و لک، لر، فارس، ترک، عرب و … و اقشار مختلف و دوست دارند که نفاق ایجاد کند ولی شهدا به ما یاد دادند که درکنار هم باشیم، مزار شهدا که وارد می شوید قبر شهدای اهل تسنن اهل حق، شیعه، روحانی، بازاری، اداری در کنار هم هستند، ترک، کرد ، لر، فارس، عرب، ارتشی، سپاهی،  بسیجی هیچ حد و مرزی جز عشق، جز محبت، جز آرمان های بلند امام حسین (ع)که امام (ره) آمدند و این آرمانها را نهادینه کردند و بومی سازی کردند به نوعی و زیر این بیرق این وحدت آفرین رفتند و حماسه ها آفریدند ان شاالله ما هم سعی ما بر این هست که تمام اقشار از طیف های مختلف حتی از تفکرات مختلف، ما دور هم جمع شویم و وظیفه ی خود می دانیم که نه تنها در کرمانشاه بلکه تمام شهرستانهای کرمانشاه چون (اورامانات، پاوه، روانسر، کامیاران ، قصرشیرین، سرپلذهاب، اسلام آباد غرب، سنقر و کلیایی، کنگاور) و بقیه شهرستانهای تابعه حضور پیداکنیم و در گلزارشهدای آن شهرستان و تجلیل کنیم از شهدای شاخص آن شهرستان، شهدای مدافع حرم، شهدای هشت سال جنگ تحمیلی، شهدای مدافع سلامت، شهدای حفظ امنیت که ان شاالله الگوی خوبی باشند برای جوانان ما برای خانواده های ما چرا که وقتی که یک جوان حضور پیدا می کند در کنار مزار شهدا و آن حس همزاد پنداری وقتی که ایجاد می شود خودش بهترین کلاس آموزشی و کلاس درس هست.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*