۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » صفحه یک
  • شناسه : 424
  • 03 ژوئن 2020 - 22:32
  • 523 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : سمیه فرزامی
  • منبع : استان پنجم
ادامه ی تراژدی مرگ درختان زاگرس
ادامه ی تراژدی مرگ درختان زاگرس

ادامه ی تراژدی مرگ درختان زاگرس

خسارت‌های جبران ناپذیر به منابع طبیعی و جنگل‌ها و سوختن هزاران بلوط کهنسال، دردی است که هر ساله بر شانه‌های سترگ زاگرس و دنا سنگینی می‌کند، اما این درد را چاره باید کرد

سمیه فرزامی

استان پنجم – مرگ تلخ هزاران  بلوط، تراژدی هرساله ای که در جنگل های زاگرس پیوند می خورد .

به گزارش نشریه باور ملی؛ جنگلها یکی از مهمترین اکوسیستم‌های کره خاکی بشمار می روند و عملکرد آنها نقش اساسی در نگهداری تعادل اکولوژیکی دارد. سلامت جنگل در هر منطقه بیانگر شرایط اکولوژیکی متداول در آن ناحیه است . رشته‌کوه‌های زاگرس، وسیع‌ترین و اصلی‌ترین رویش گاه گونه‌های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس از منتهی‌الیه شمال غربی ایران آغاز و به جنوب غرب ایران می‌رسد.

جنگل‌های زاگرس با گستردگی در ۱۱ استان کشور با شش میلیون هکتار مساحت، ۴۰ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند که حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌های جنگلی زاگرس را بلوط‌ها شامل می‌شوند و سایر گونه‌های درختی این جنگل‌ها افرا، کیکم، بنه، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ولیک، ارغوان، انواع بادام و دیگر درختان است.

درختان بلوط معمولاً در ارتفاع ۶۵۰ تا دو هزار و ۴۰۰ متر از سطح دریا بر پهنه زاگرس رخ نموده‌اند و زاگرس جنوبی رویشگاه خاص گونه بلوط ایرانی بوده که شامل استان‌های ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، اصفهان و چهار محال بختیاری است و دارای اقلیم گرم و خشک است و به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی طعمه حریق می‌شوند که بیشترین آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی در زاگرس رخ داده است.

 در سال جاری نیز با توجه به وضعیت مناسب بارش‌ها و افزایش پوشش علفی کف جنگل، احتمال وقوع حریق در عرصه‌های طبیعی شدت یافته است .

 استان‌های واقع در نقاط گرمسیر نظیر خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و چهارمحال و بختیاری را استان‌هایی هستند که در شاهد وقوع حریق بوده‌اند و بیشتر آتش‌سوزی‌ها در مناطق مرتعی زاگرس در استان‌های فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری رخ می دهد‌.

نکته مهم در خصوص این جنگل‌ها این است که این جنگل‌ها ۱۵ هزار سال قبل با درختان پراکنده بلوط شکل‌گرفته و شرایط آب و هوایی مساعد در پنج هزار سال پیش این جنگل‌ها را متراکم کرده است. از بین بردن این جنگل‌ها مشکلات زیادی را به بار می‌آورد زیرا نابودی آن با کاهش منابع آبی همراه است و خاک این منطقه نیز براثر سیلاب‌هایی که به‌واسطه آن و هوای آن ایجاد می‌شود از بین خواهد رفت.

جنگل بر اثر آتش سوزی توسط انسان دچار زیان ها و خسارات فراوانی شده است. گزارش ۱۲ فقره آتش سوزی در ۲۵ مرداد ۱۳۸۶ در شهرستان بانه، همچنین از بین رفتن ۱۲۰۰ هکتار از جنگل های شهرستان مریوان در سال ۱۳۸۶ به خوبی بیانگر این مسئله است. طی سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ حدود ۱۱۰۴۴ هکتار از جنگلهای طبیعی استان کردستان دچار آتش  سوزی شده  اند.

آتش سالانه بین ۴۰-۶ میلیون هکتار از جنگل ‌ها را نابود می سازد؛ در نتیجه ساختار و ترکیب جنگل ‌ها را دگرگون می‌ کند و اثرات منفی بر سلامتی انسان و تولید خدمات و کالاها برای جوامع وابسته می ‌گذارد .

 بدترین سال جنگل‌های استان را سال ۱۳۹۵ می‌داند که ۷۵ آتش‌سوزی در جنگل‌های استان رخ داد و ۹۵۰ هکتار از جنگل‌های کهکیلویه و بویر احمد را نابود کرده است.

میزان آتش سوزی سال ۹۶ در مناطق حفاظت شده بیشتر بود که در آن سال، ۴۸۳ هکتار از مناطق حفاظت شده در ۳۴ آتش سوزی طعمه حریق شدند.

دلایل آتش سوزی ها، اما عمدتاً عامل انسانی عنوان می‌شود و این امر بر تلخی آتش سوزی‌ها می‌افزاید و انسان‌ها که در سایه سار طبیعت روزگار می‌گذرانند خود نمکی بر زخمهایش می‌شوند. گردشگران نیز یکی از عوامل بروز آتش‌سوزی‌ها به‌حساب می‌آیند نه‌تنها خاموش کردن آتش، بلکه رها کردن شیشه، پلاستیک و نایلون نیز در جنگل می‌تواند با افزایش دما سبب آتش‌سوزی شود.

زغال‌گیری یکی از عوامل آتش سوزی در جنگل‌های زاگرس است.

اما همه این عوامل ناخواسته نیست و دردناک‌ترین عامل آتش گرفتن جنگل زغال‌گیری است زغال آلاینده‌ترین سوخت فسیلی است و آزاد شدن آن نقش مهمی در گرم شدن زمین دارد و متأسفانه زغال‌گیری در این منطقه ازجمله عواملی است که گرما را در این محدوده افزایش می‌دهد.

 با توجه به بارش‌های بی سابقه امسال و تقویت پوشش گیاهی خطر آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع استان را تهدید می‌کند و کوچک‌ترین سهل انگاری و خطای انسانی می‌تواند منجر به وقوع آتش سوزی‌های پرخطر گردد.

 مردم از آتش زدن کاه و کلش مزارع کشاورزی پرهیز کنند و اگر در جنگل آتش روشن می‌کنند قبل از بازگشت به طور حتم از خاموش بودن آن اطمینان یابند. اما آتش سوزی که آغاز می‌شود به دلیل کمبود تجهیزات و امکانات و کوهستانی بودن مناطق، مهار آتش سخت می‌شود و با سرعت کمی امکان مهار وجود دارد که این امر بر افزایش دامنه آتش تأثیر گذار است.

خسارت‌های جبران ناپذیر به منابع طبیعی و جنگل‌ها و سوختن هزاران بلوط کهنسال، دردی است که هر ساله بر شانه‌های سترگ زاگرس و دنا سنگینی می‌کند، اما این درد را چاره باید کرد

اما این موضوع بر کسی پوشیده نیست که جنگل راه تنفس زمین است و صیانت از جنگل در اولین قدم برای حفظ زندگی است به همین دلیل برای مواقع بحرانی باید نیروهای آموزش‌دیده وجود داشته باشند.

 جنگل‌های زاگرس تا حدود زیادی از بین رفته است و باید از میزان باقیمانده این جنگل‌ها حفاظت کرد. تأمین تجهیزات، افراد کارآزموده و اعتبار برای حفظ این جنگل‌ها ، بکارگیری نیروهای متخصص اطفای حریق برای پیشگیری از وقوع بحران در جنگل‌ها و مراتع نیاز نخست صیانت از جنگل‌ها و مراتع استان است. موضوعی است که  برای حفظ منابع طبیعی و جنگل ها ، مسئولان باید به آن توجه داشته باشند.

تا هنوز بلوطی استوار ایستاده ، بابونه‌ای هنوز هم گل می‌دهد،  پرنده‌ای بر شاخه‌ای آشیان دارد و تا سبزینه‌ای که هنوز هم در سایه سار دنا و زاگرس نفس می‌کشد….

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*