۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » استان کرمانشاه » صفحه یک » فرهنگی
  • شناسه : 420
  • 03 ژوئن 2020 - 22:24
  • 613 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : نسرین یادگاری
  • منبع : باور ملی
رابطه بین اندیشمند، هنرمند و مردم در کرمانشاه فلج شده است
رابطه بین اندیشمند، هنرمند و مردم در کرمانشاه فلج شده است
یک هنرمند کرمانشاهی در گفتگوی اختصاصی با نشریه ی باور ملی عنوان کرد:

رابطه بین اندیشمند، هنرمند و مردم در کرمانشاه فلج شده است

سواد اجتماعی کرمانشاه با توجه به کمبود ها، جنگ، بیکاری، فقر، حتما نمره قبولی می گیرد، اما مسلما ما نباید به نمره قبولی اکتفا کنیم . باید تلاش کنیم جزو برترین ها باشیم. مسلما خود مردم کرمانشاه می توانند بیشترین نقش رادر ارتقا فرهنگ داشته باشند.

یکی از بهترین کارها، شاد کردن و روحیه دادن به مردم با موسیقی سنتی و داستان ها ی محلی است

 

گفتگو: سیده نسرین یادگاری

مدتی است که یک بانوی کرمانشاهی با ایجاد یک صفحه ی متفاوت در فضای مجازی با تهیه ی کلیپ هایی به بازگویی و نشر حکایت های قدیمی مبادرت ورزیده و توانسته در این مدت کم مورد استقبال همشهریان فرهنگ دوست کرمانشاهی قرار گیرد. خانم صحرا صالحی متخلص به صحرا کلهر با استفاده از تمام ظرفیت های بصری و صوتی تلاشی ویژه را آغاز کرده تا فضای مجازی را بعنوان یک زیرساخت فرهنگی در جهت معرفی هویت غنی دیار کهن ایران بکار گیرد. در همین راستا و در جهت آشنایی بیشتر با این بانوی هنرمند، گفتگویی را ترتیب داده ایم که در ذیل می آید:

 

باور ملی: خانم کلهرلطفا خودتان رو معرفی کنید؟ واینکه متولد چه سالی هستید؟

صحرا صالحی متولد ۲۸مرداد سال۶۷ هستم با نام هنری کلهر که برگرفته از قومیت من می باشد. تا سن ۱۸ سالگی کرمانشاه بودم و بعد برای کار و تحصیل به خوزستا‌ن رفتم. رشته تحصیلی ام مهندسی مدیریت پروژه است و در پتروشیمی مشغول به کار شدم . حدودا ۱۲ سال در ماهشهر،  آبادان و عسلویه کار کردم و از امسال تصمیم گرفتم دوباره به دنیای هنر برگردم.

باور ملی: از واژه ی برگشت استفاده کردید. آیا قبلا در فعالیت های هنری فعالیت داشتید؟

■ من از هنرستان ارشاد کرمانشاه دیپلم سینما دارم و دردانشگاه یزد هم دو ترم کارگردانی خوانده ام. آن زمان ۱۷ سال داشتم، اما واقعا از لحاظ مالی و آینده شغلی امیدی نداشتم و از این رو تغییر رشته دادم.

باور ملی: چطور شد تصمیم گرفتید به هنر بر گردید؟

ذات روح من هنر بود و دور بودن از آن برای من سخت می گذشت. بعد از ۱۲ سال کار سخت تصمیم گرفتم به دنبال علائقم بروم.

باور ملی: استحضار دارید که هنر به لحاظ مالی عوایدی ندارد؟

■بله دقیقا و به همین خاطر  ابتدا وارد یک کار جدید و به لحاظ مالی، امن شدم  و الان می توانم این تغییر را ایجاد کنم .

باور ملی: بانو لطفا درباره کلیپ هایی که در اینستاگرام نشر می دهید توضیح بدهید، از طراحی اجرا، آماده شدن تا نشر؟

■ اصل هدف من از انتشار کلیپ ها در فضای مجازی انتقال معناها  با کمک حکایت و شعر است و سعی می کنم بهترین و جالب ترین نوشته ها را دستچین کنم. دوست و همکار عزیزم آقای آزاد مرادی که از هنرمندان پرتلاش شهرمان هستند در ضبط کلیپ ها به من کمک می کنند. از ماه آینده نیز بنا دارم علاوه برحکایت های حافظ و سعدی، حکایت های کردی هم به صفحه اضافه کنم.

باور ملی: هنر وسیله ایست برای انگیخته کردن حس و اندیشه و انتقال خلاقانه و غیرمستقیم این دو که معرفت زیباشناسانه را با خود به همراه می آورد. حرکت بسیار زیبای شما که در صفحه  شخصی خود شروع کرده اید مبرهن همین موضوع است. اساسا شما قصد دارید هنرتان را در زمینه تعالی کدام حوزه مغفول کهن دیار کرمانشاه هدف گذاری نمایید؟

■من یک پروژه دارم که در آن شعر و حکایت کرمانشاهی در اماکن زیبای کرمانشاه ضبط می شود و قصد داریم خود مردم کرمانشاه به وسیله همین اشعار و حکایت به ریشه و فرهنگ خودشان که متاسفانه درحال فراموشی ست برگردند.

باور ملی: بنابراین از نظر شما توجه به هویت کرمانشاه، دغدغه شماست. با توجه به اینکه حدود دو دهه از زادگاه خود دور بوده اید توجه متولیان امر فرهنگ و هنر استان را به این حوزه چگونه ارزیابی می نمایید؟

■ متاسفانه توجه جدی به مقوله ی فرهنگ در کرمانشاه  به خاطر مشکلات اقتصادی کم رنگ و کم رنگ تر می شود. با توجه به اینکه دنیا در حال پیشرفت است اما جوان های کرمانشاهی در رسیدن به آرزوهای ابتدایی خود درمانده هستند، این موضوع باعث تضعیف اعتماد به نفس و اوج گرفتن فقر فرهنگی و گرایش به مواد مخدر می شود.

باور ملی: نقش هنرمندانی چون شما در رشد فرهنگ شهرمان چه می تواند باشد؟

■ البته برای رشد فرهنگ، نیروی زیادی لازم است که من خودم را یک قطره از دریا می دانم. اما این وظیفه به هرحال باید انجام  بگیرد حتی اگر روی زندگی یک نفر تاثیر داشته باشد.

باور ملی: سواد اجتماعی کرمانشاه را اگر بخواهید نمره دهید چند می دهید؟ و عموما چه کسانی می توانند در افزایش آن بیشترین نقش را داشته باشند؟ خود مردم با تلاش برای بازشناسی خود، دولت بعنوان نقش حاکمیتی یا هنرمندان و سازمان های مردم نهاد؟

■ سواد اجتماعی کرمانشاه با توجه به کمبود ها، جنگ، بیکاری، فقر، حتما نمره قبولی می گیرد، اما مسلما ما نباید به نمره قبولی اکتفا کنیم . باید تلاش کنیم جزو برترین ها باشیم. مسلما خود مردم کرمانشاه می توانند بیشترین نقش رادر ارتقا فرهنگ داشته باشند. ما باید با فرهنگ های خارج از خودمان آشنا بشویم و از نقاط قوتشان استفاده کنیم و بی شک به رونق اقتصادی هم نیاز داریم که خانواده ها مشکل ارتباط گرفتن با وسایل انتقال فرهنگی را نداشته باشند؛ مثل کتاب، تئاتر، سینما  و در آخر صداو سیما ی کرمانشاه بهترین گزینه در ارتقای فرهنگ می تواند باشد.

باور ملی:  با مدیران صدا و سیمای استان بعنوان فراگیر ترین رسانه محلی چه حرفی دارید؟

■ باید رابطه بین اندیشمند، هنرمند و مردم برقرارشود. این چرخه در ایران بسیار کمرنگ شده و حتی در کرمانشاه فلج شده است، درد مردم بیشتر از تصور شده و نیاز به التیام و امید دارند. یکی از بهترین کارها، شاد کردن و روحیه دادن به مردم با موسیقی سنتی و داستان ها ی محلی است.

باور ملی: آیا دوست دارید کارهای شما در صدا وسیما پخش شود؟؟

■ بله چرا که نه. من به شوق همین مردم کار می کنم.

باور ملی: میخواهم کمی سمت و سوی سوالات را عوض کنم؛ بهترین خاطره شما از کرمانشاه چیست و چه چیزی یادآور نام کرمانشاه برای شما بوده در دورانی که کرمانشاه نبودید؟

■ (باخنده) شهر بازی کرمانشاه و به قول خودمان لب آب، قشنگترین خاطره من از کرمانشاه است والبته طاق بستان، لباس فاخر کردی، گندم زارها و کوه های استان همواره در خاطرم تداعی می شد. من مدتی که خوزستان بودم به شدت دلم برای کوه های کرمانشاه تنگ می شد. و بهتر از همه، لهجه ی زیبا و دلنشین کردی.

باور ملی: به نظرشما چرا سرانه مطالعه در ایران همواره خیلی پایین تر از سرانه دنیاست؟

■اگر از دیدگاه خودم بگویم مدارس ما بچه ها را علاقمند به خواندن بار نمی آورند. اجبار درخواندن مطالب، ذهن را از روح یادگیری دور میکند.  در ایران روح پرسشگری به دلایلی نابود شده است.

باور ملی: هنرمندان چه تاثیری در افزایش این رقم می توانند داشته باشند و بالاخص پیشنهاد شما چیست؟

■ هنرمندان می توانند اذهان عمومی را به چالش بکشند و در ذهن مردم ایجاد سوال کنند و مردم برای یافتن پاسخ چراها مطالعه کنند.

باور ملی: اگر بخواهید به کسانی که این مطلب رامی خوانند پیشنهاد بدهید کتاب بخوانند چه کتابی را معرفی می کنید؟

■ کتاب” انسان در جستجوی معنا” نوشته ویکتور فرانکل و کتاب “بهترین سال زندگی تو” اثر دارن هاردی..

باور ملی: بهترین فیلمی که دیدید چه فیلمی است و چرا؟

■ فیلم کتاب سبز به کارگردانی پیتر عادلی. دراین فیلم دو شخصیت کاملا متضاد به نمایش کشیده می شود که تاثیرات مثبتی در زندگی هم می گذارند که این اصلی ترین راز پیشرفت هرکشور می تواند باشد.

باور ملی: خانم کلهردر صفحه اینستاگرام تان عنوان کرده اید که مجردید. چرا تا بحال ازدواج نکردید؟ معیارتان برای ازدواج چیست؟

■ بله مجرد هستم و تا بحال ازدواج نکرده ام. معیارم، پذیرش و سازگاری است. پذیرش هرآنچه خودم و طرف مقابل هست و توانایی سازگار بودن با شرایط متغیر جامعه در زندگی مشترک.

باور ملی: درپایان اگرصحبتی با مردم عزیز کرمانشاه دارید بفرمائید ؟

■ دست بوس همه ی مردم نازنین کرمانشاه هستم. اگر فعالیتی در حوزه هنر از طرف اینجانب هست صرفا جهت آگاهی و رشد بهتر فرزندان فردای کرمانشاه است. امیدوارم در آینده نزدیک شهر و شهروندانی لایق آیندگان داشته باشیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*