۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » صفحه یک
  • شناسه : 417
  • 03 ژوئن 2020 - 22:18
  • 274 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : نسرین یادگاری
  • منبع : استان پنجم
چاره ای جز، زدن چادر نخواهیم داشت
چاره ای جز، زدن چادر نخواهیم داشت
گزارش استان پنجم مبنی بر نگرانی مستاجران از افزایش اجاره؛

چاره ای جز، زدن چادر نخواهیم داشت

بانگاهی اجمالی به وضعیت قیمت مسکن در ۳۰ سال گذشته می بینیم که اولین بار درسال ۸۷و ۸۸قیمت مسکن ناگهانی بالا رفت و بعد از آن کمی سقوط داشت و دوباره سیر صعودی آرامی را طی کرد، تا اینکه درسال ۹۷ دچار انفجارشد و تا به امروز نیز همچنان می تازد.

گزارش: سیده نسرین یادگاری

استان پنجم – یکی از اساسی ترین نیازهای هرفرد، تامین مسکن مناسب است، نیازی که در شرایط کنونی درکشورما به یک معضل بزرگ تبدیل شده شده است.

درحالیکه گرانی و مشکلات اقتصادی بیداد می کند و سفره های مردم روز به روز کوتاه می شود، دولت تدبیر هنوز در بی تدبیری به سر می برد و گرانی مسکن و اجاره بها نمک پاش سفره زخمی مردم شده است. درحالیکه این روزها شاهد افزایش حدودا۲۰ درصدی حقوق هستیم اما بلافاصله پس از تصویب آن که انتظار میرفت به معیشت مردم کمک کند، قیمت اجناس مختلف دوباره بالا کشید و اجاره بها بیشترین سیر صعودی را نشان می دهد و مستاجران در سایه کرونا باید به استقبال فصل سخت جابجایی بروند.

بانگاهی اجمالی به وضعیت قیمت مسکن در ۳۰ سال گذشته می بینیم که اولین بار درسال ۸۷و ۸۸قیمت مسکن ناگهانی بالا رفت و بعد از آن کمی سقوط داشت و دوباره سیر صعودی آرامی را طی کرد، تا اینکه درسال  ۹۷ دچار انفجارشد و تا به امروز نیز همچنان می تازد.

حسام عقبائی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگارما با اشاره به اینکه نرخ اجاره بها امسال بیشتر از قیمت مسکن متاثر از تورم خواهد بود گفت: در کشور اجاره داری حرفه ای نداریم لذا نگاه عموم موجران به مسکن نگاه معیشت یا کسب درآمد است. درواقع موجر هنگام امضاء قرارداد، اقتصاد کلان و تورم عمومی را نیز درنظر میگیرد و انتظار دارد تمام خلاهای درآمدی را از مستاجرجبران نماید. وی با تاکید بر اینکه قاعدتا این خلا فقط از طریق اجاره بها قابل جبران نیست، افزود: قیمت مسکن بیش از صددرصد و اجاره بها بیش از۳۰درصد افزایش داشته است و این رقم، رقم درشتی است چراکه رشد درآمد مستآجران دراین حد نبوده افزایش ۲۰ درصدی حقوق باید در تمام سبد خانوار(سبد بهداشت،سبدآموزش،سبد درمان و…)با تورم موجود درکشور بنشیند.

آقای فتح اللهی ساکن اراک و کارگر ساده می گوید: با داشتن دو فرزند دبستانی، امسال بخاطر گرانی سرسام آور اجاره بها تصمیم گرفته ام برای ادامه زندگی به روستای پدری ام برگردم. درحالیکه همسر و فرزندانم به شدت ازاین مسئله ناراحت هستند. نمی دانم آینده فرزندانم چه خواهد شد اما چاره ای هم ندارم. وی ادامه داد اگر بخواهم درشهر خودم بمانم چاره ای جز زدن چادر نخواهم داشت.

آقای زارع نیزکه ساکن کرمانشاه است و مغازه قطعات یدکی اتومبیل دارد، در رابطه با این گزارش به خبرنگارما گفت: آنقدر تحت تاثیر تورم، گرانی و کرونا، بازار کساد است که واقعا قادر به ادامه شرایط موجود نیستم و با آنکه فرزندی ندارم و فقط ۲ نفر هستیم از پس هزینه ها برنمی آیم و از فکر اینکه تا دوماه دیگر باید چکارکنم و چگونه اجاره بها بپردازم شب و روز ندارم.

آقای هادی.ح، باز نشسته سازمان تامین اجتماعی می گوید: تابستان سال ۹۷تصمیم گرفتم که منزل شخصی ام را که یک واحد مسکن مهر بود بفروشم و خانه بزرگتری بخرم و تمام سرمایه زندگی ام را برای این کار جمع کردم. بعد از فروش خانه به یکباره قیمت مسکن چند برابر شد و مثل بمب خنثی نشده منفجرشد و حالا با تمام پولم حتی قدرت رهن کامل یک خانه را ندارم. چرا باید زندگی من و افرادی با شرایط من بعد از سالها کار و تلاش، قربانی تغییرات ناگهانی و اقتصاد متزلزل و بی کفایتی دولت شود؟

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*