۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » صفحه یک » فرهنگی
  • شناسه : 384
  • 21 آوریل 2020 - 18:05
  • 539 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : لقمان سیدی
  • منبع : استان پنجم
نون خ ، غریبه نیست ، کُرد است
نون خ ، غریبه نیست ، کُرد است

نون خ ، غریبه نیست ، کُرد است

آیا در این سالها کسی توانست گوش مخاطبان را با موسیقی فولکلور و اصیل کوردی با صدای هنرمندان بنام ( ماموستا زیرک، خالقی، صفامنش،بیژن کامکار،خواننده شکاک «شاکراو») آشتی دهد و چشمشان را با رقص زیبای کُردی ، برق بیاندازد؟

به قلم: لقمان سیدی

این روزها مدام این شعر سهراب در ذهنم رژه می رود
چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.
حال پس از سالها شخصی از دل کردستان برخاست تا فرهنگ ، آیین و جاذبه های گردشگری این منطقه را به قاب تلویزیون بکشاند، آیا رواست که اینگونه در حجمه ای از انتقادات نابه جا قرارش دهیم و به نوعی دست به خود زنی بزنیم؟

آیا در این سالها کسی توانست گوش مخاطبان را با موسیقی فولکلور و اصیل کوردی با صدای هنرمندان بنام ( ماموستا زیرک، خالقی، صفامنش،بیژن کامکار،خواننده شکاک «شاکراو») آشتی دهد و چشمشان را با رقص زیبای کُردی ، برق بیاندازد؟

از آنجاییکه خودم یک طنز نویس کُرد هستم و با پارامترهای فیلم‌نامه های ژانر طنز و کمدی آشنایی دارم و بر خلاف نظر برخی از منتقدان که بر این اعتقاد هستند شخصیت و فرهنگ کُرد تخریب و به استهزا گرفته شده است، اذعان دارم در قالب زبان طنز ، فرهنگ و شخصیت کُرد به درستی نمایش داده شده و هیچگونه اهانتی صورت نگرفته است .با این وجود بایستی این مهم را مد نظر داشت که طنز نوعی غلو و بزرگنمایی و چند لایه بودن را در بطن خویش دارد .
ما باید بپذیریم زمانیکه لوکیشن یک روستا انتخاب می شود الزاما لباس روستاییان اتو کشیده نیست انتخاب این لباس ها به باورپذیری و ملموس بودن صحنه پردازی و شخصیت پردازی ها کمک می‌کند .
باید به خود بقبولانیم زمانیکه مجموعه ای از رسانه ی سراسری پخش میشود نمی‌تواند صرفا با زبان کُردی به جذب مخاطب بپردازد اما می‌تواند اصطلاحات و لغاتی را به دیالوگها اضافه کند که منحصر به آن منطقه است همانطور که مشاهده می‌کنیم، این امر به درستی رعایت شده است.

من در این جا با بیان گزیده ای از دیالوگ های نورالدین خانزاده ، قضاوت را به خودتان وا میگذارم.

_من به هیچ‌وجه لباس کوردیم رو‌ در نمیارم

_یک عمر جیبم خالی بوده اما سرم بالا بوده

_خدا یکی و زن یکی

_ من یک کورد متعهد به خانواده ام

آیا این جملات فرهنگ کُرد را ضعیف جلوه داده است؟
هر چند بر این مهم اعتقاد دارم که کُردها هم همچون سایر اقوام و ملل، خالی از عیب و نقص نیستند .
سعید آقاخانی به عنوان یک بازیگر کُرد و با توجه به تیپ شخصیتی نقش اش ، صداقت ، شوخ طبعی، بی آلایشی ، حلال خوری و عشق به خانواده را همواره در دیالوگ هایش دارد و این را اضافه کنم کسی که به خاطر پرداخت بدهی اش، حاضر به فروش ملک شد و اجاره نشینی را اختیار کرد ، الگوی بدی نمی‌تواند باشد.

از سوی دیگر ،بزرگترین آمال و آرزوهای بازیگران شهرستانی دیده شدن در شبکه ی سراسری است و با توجه به اینکه بیش از ٪۹۰ بازیگران از کرمانشاه و کردستان انتخاب شده است ، میتوان گفت این مجموعه در این زمینه هم به هدف غایی خود رسیده است.

شوربختانه ما به قضاوت‌های احساسی و خالی از منطق و آگاهی، عادت کرده ایم البته گاها این قضاوت ها هدفدار و اگاهانه بوده و جز پاشیدن تخم نفاق و تفرقه چیزی دیگری را در پی نخواهد داشت.

بنده به شخصه پخش این مجموعه طنز در ایام کرونایی و قرنطینه و مشکلات عدیده مالی و غیر مالی را به فال نیک میگیرم و هدیه دادن لبخند به هموطنان را کاری بس عظیم میدانم.

در آخر این را هم اضافه کنم این اثر هنری همچون هر پروژه ی دیگری خالی از اشکال نیست اما دور از انصاف به نظر می‌رسد که برای یک یا چند ایراد و نقص کوچک، کلیت کار را زیر سوال ببریم و هنرمندانی که سرشار از احساس هستند را زیر بار انتقاد های متعصبانه و بی رحمانه خودمان له کنیم

لقمان سیدی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*