۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سیاسی » صفحه یک
  • شناسه : 309
  • 31 مارس 2020 - 8:21
  • 264 بازدید
  • ارسال توسط :
بازخوانی آرمانهای نهضت مردم ایران در سالگرد رفراندم جمهوری اسلامی
بازخوانی آرمانهای نهضت مردم ایران در سالگرد رفراندم جمهوری اسلامی

بازخوانی آرمانهای نهضت مردم ایران در سالگرد رفراندم جمهوری اسلامی

نهضت مردم ایران برای دستیابی به استقلال و آزادی و مردمسالاری با نهضت #مشروطه آغاز شد و با نهضت #ملی شدن صنعت نفت تداوم یافت. پس از کودتای ۲۸ مرداد مدتی در رکود به سر برد و بار دیگر در سال های منتهی به انقلاب ۵۷ به اوج خود رسید و البته هنوز هم ادامه دارد. در این میان تاسیس جمهوری اسلامی یک نقطه عطف در این نهضت بود چرا که مقتضیات نهضت با نظام متفاوت است و گاهی مصالح نظام در برابر نهضت قرار می گیرد.

✍محمدمحسنی_نسب

📌 نهضت مردم ایران برای دستیابی به استقلال و آزادی و مردمسالاری با نهضت #مشروطه آغاز شد و با نهضت #ملی شدن صنعت نفت تداوم یافت. پس از کودتای ۲۸ مرداد مدتی در رکود به سر برد و بار دیگر در سال های منتهی به انقلاب ۵۷ به اوج خود رسید و البته هنوز هم ادامه دارد. در این میان تاسیس جمهوری اسلامی یک نقطه عطف در این نهضت بود چرا که مقتضیات نهضت با نظام متفاوت است و گاهی مصالح نظام در برابر نهضت قرار می گیرد.

📌لذا واجب است که همواره نهضت را به عنوان سنجه و قطب نمای نظام در نظر بگیریم و در آغاز گام دوم انقلاب خطاهای احتمالی نظام برآمده از این انقلاب را تصحیح کنیم. آنجا که مقام معظم #رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرموده اند: ” بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدان های آرمانخواه را عذاب داده و می دهد؛ ” مویدی بر لزوم توجه به “بایدها” و “فاصله بایدها از واقعیت ها” است که به زعم نگارنده این باید ها و فاصله ها را باید در فاصله گرفتن نظام از نهضت جستجو کرد.

📌لذا در این مقال تلاش می کنم مبانی نهضت مردم ایران را از دید رهبران و معماران آن و صد البته میثاق ملی بر آمده از آن یعنی قانون اساسی تبیین کنم

📌بی شک مهمترین منابع برای بررسی مبانی نهضت انقلابی ایران شعارها و مطالبات مردم در سال های نهضت و سخنان رهبران آن در سال های مصادف با انقلاب اسلامی خواهد بود.

📌تمام حرف نگارنده این است که نظام را باید با قطب‌نمای نهضت سنجید و هر جا نظام از نهضت و شعارهای آن فاصله گرفت باید آن را تصحیح کرد.
منبع این نهضت نیز شعارها و مطالبات مردم در زمان انقلاب، سخنان #امام_خمینی(ره) در نجف و پاریس یعنی پیش از تاسیس نظام؛ و نیز مقدمه قانون اساسی و فصل حقوق ملت در این قانون است. از دیگر منابع نهضت می توان به اندیشه های استاد #شهیدمطهری و دکتر #شهیدبهشتی رئیس خبرگان قانون اساسی و شهید #امام_موسی_صدر پیشتاز استکبارستیزی و ایضا اندیشه های ایت الله #طالقانی به عنوان ابوذر زمان و موسس انجمن های اسلامی اشاره کرد.

📌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بی‌نا بیش از ۱۲۰ مصاحبه‌ توسط خبرنگاران خارجی با #امام_خمینی(ره) در نجف، نوفل‌لوشاتو و قم در سال ۱۳۵۷ در مورد نقش روحانیت، حقوق زنان، حق تعیین سرنوشت، آزادی های مردم در حکومت و ماهیت جمهوری اسلامی و … انجام گرفته است که باید مورد بازخوانی و رجوع قرار بگیرد. در این راستا می توان به جمله ای از حضرت امام اکتفا کرد که فرمودند: “منظور از جمهوری به همان معنایی است که همه جا هست…” (البته با تکیه بر اسلام).

📌همچنین اندیشه ها و سیره عملی #شهیدبهشتی که در دوران ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی فراتر از یک ناظم یا اداره کننده بلکه به شکل یک راهبر در تدوین بسیاری از اصول این میثاق ملی نقش داشته است و جلوی بسیاری از انحرافات و افراط و تفریط ها ایستاده است از منابع دیگر نهضت به شمار می رود. نقش بی بدیل ایشان در دفاع از آزادی های مشروع مردم و حمایت های بی نظیر آن شهید بزرگوار از فقرا بی نظیر و قابل تامل است. در این زمینه می توان به کتاب ارزشمند حجت الاسلام #سروش_محلاتی با عنوان ” بازگشت از بهشتی ؛ بازگشت به بهشتی ” در تبیین انحرافات پس از شهادت آن شهید بزرگوار و لزوم بازگشت به مسیر ترسیم شده توسط ایشان رجوع کرد.

📌اصل ۴۳ قانون اساسی برای تامین نیازهای اساسی و اشتغال کامل احاد ملت که با ابتکار #شهیدبهشتی در قانون اساسی قرار گرفت موید این جمله این شهید بزرگوار است که: مادام که در جامعه ای گرسنه و لرزان از سرما وجود دارد، سر تا پای آن جامعه را هم که با قرآن بپوشانید، باز لجن است!!!

📌همچنین در شناخت اندیشه های #امام_موسی_صدر به عنوان پیشتاز استکبارستیزی نیز به مصاحبه خبرگزاری ایرنا با «#حسین_آجرلو» كارشناس و پژوهشگر مسایل خاورمیانه ارجاع میدهم. آنجا که می گوید: یكی از ویژگی های اصلی وی این بود كه نگاه خاصی به دین داشت و برخلاف بسیاری از افرادی كه انسان را در خدمت دین می پنداشتند، این مقوله را در خدمت انسان می دانست و همین مساله سبب شد تا این بزرگمرد نسبت به دیگر ادیان دیدگاه مثبتی داشته باشد. #امام_موسی_صدر جمله مشهوری دارد مبنی بر اینكه «دین برای خدمت به انسان آمده است». این عوامل موجب شد تا این عالم اندیشمند به گفت و گو با افرادی كه به دین های مختلف گرایش داشتند، بپردازد و در امر تقریب مذهب ها نقش مهمی ایفا كند، این از ویژگی خاص وی در این زمینه بود كه همگان باید در هر دینی به انسانیت نزدیك شوند. به این دلیل این رهبر شیعیان در راه ایجاد تفاهم و نزدیكی میان مذهب ها بسیار همت گماشت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*