۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » استان کرمانشاه » استانی » صفحه یک
  • شناسه : 762
  • 23 آگوست 2021 - 19:11
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : محمد حقیقی راد
  • منبع : پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم

گزارشی از ملاقاتهای مردمی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه

بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید سه خصیصه مردمی بودن، ضد فساد بودن و انقلابی بودن درقوه قضاییه موج بزند. مردمی بودن یعنی قوه قضاییه پناهگاه مردم شود و مردم درخواست‌های خود را مطرح کنند، در این مسیر لازم است دسترسی مردم به دستگاه قضا آسان شود. رئیس دستگاه قضا برای مردمی بودن این […]

بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید سه خصیصه مردمی بودن، ضد فساد بودن و انقلابی بودن درقوه قضاییه موج بزند. مردمی بودن یعنی قوه قضاییه پناهگاه مردم شود و مردم درخواست‌های خود را مطرح کنند، در این مسیر لازم است دسترسی مردم به دستگاه قضا آسان شود.

رئیس دستگاه قضا برای مردمی بودن این دستگاه تدبیری اندیشیده است که در آن دسترسی مراجعین به مقامات آسان باشد و مردم بتوانند مشکلات خود را در کوتاه‌ترین زمان به مسئولان اطلاع دهند.

تا پیش از این ملاقات عمومی روسای دادگستری استان ها با مراجعه‌کنندگان تابع زمان خاصی بود که روال اداری و انتظار شرایط را برای مردم سخت‌کرده بود اما این روزها مسئولان دستگاه قضا در دسترس قرار دارند.

ملاقات های مردمی دکتر توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری در راستای مطالبه‌گری مردم و دیدار چهره به چهره برگزار می‌شود و وی به سؤالات و دغدغه‌های مردم پاسخ می‌دهد تا بارقه‌های امید نسبت به پیگیری مطالبات در دلشان روشن شود.

برگزاری اینگونه ملاقات‌ها می‌تواند در راستای ارتباط نزدیک و طرح دغدغه‌ها و مطالبات مردمی اثرگذار باشد و فاصله ایجاد شده بین مسئولان و مردم را کاهش داده و در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب باشد و مسئولان برای رفع مشکلات مردم، خود را محدود به زمان اداری نکنند.

ملاقات مردمی رئیس‌کل دادگستری استان روز‌های دوشنبه هر هفته از ساعت ۸:۳۰ صبح در دفتر ایشان برگزار می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه حوزه پیشگیری دادگستری برنامه‌هایی را در مناطق محروم در حال اجرا دارد گفت: در این مناطق حاشیه‌نشین، نقاط آسیب‌پذیری وجود دارد که این آسیب‌ها به تهدید و جرم تبدیل می‌شود و اگر آسیب‌ها برطرف شود دیگر به جرم و آسیب‌های اجتماعی حادتری تبدیل نمی‌شود و این نیاز به کار فرهنگی گسترده‌ای دارد و از اولویت‌های کاری بنده است.

دکتر توسلی‌زاده در حاشیه یکی از این دیدارها با اشاره به اینکه مردم می‌توانند از مشاوره‌های دادگستری به طور رایگان استفاده کنند بیان کرد: با کلینیک حقوقی دانشگاه تفاهم نامه همکاری منعقد کردیم و بالابردن آگاهی‌ها در این حوزه از اولویت‌های کاری ما است که بسیار راهگشا است.

وی در مورد اینکه این دیدارها تا چه اندازه می‌تواند به بحث کاهش پرونده‌های قضایی کمک کند گفت: بنده در جلسه معارفه خودم دو سال پیش گفتم که یکی از مهمترین سیاست‌های مدیریت بنده که دقیقا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر مردمی کردن قوه قضاییه و از تأکیدات مهم رئیس محترم قوه قضائیه است این است که هیچ‌وقت فاصله‌ای بین خودم و مردم ندیدم و معتقدم مدیران در همه بخش‌ها هرچه بیشتر و آسان‌تر مردم را ببینند، در مدیریت‌هایشان قوی هستند و سرمایه اجتماعی خود را افزایش می‌دهند.

دکتر توسلی‌زاده با اشاره به اینکه همواره از دادستان ها و واحد‌های قضایی درخواست کردم این نوع ارتباط مردمی را داشته و به راحتی مردم با مسئولان ارتباط داشته باشند و طرفین پرونده را قانع کنند افزود: مردم در سایه اعتماد به دستگاه قضایی به آرامش می‌رسند و بیشتر مردم درخواست دارند که قاضی حرف آنها را با دقت بشنود و لایحه آنها را با دقت بخواند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی با سرمایه بیت‌المال اداره می‌شود و مردم سعی نکنند دستگاه‌های قضایی و پلیس قضایی را شلوغ کنند و سعی کنند که در روابط حقوقی خود طوری قراردادها را تنظیم کنند که دچار اختلاف نشوند گفت: نتیجه‌گیری در روابط قضایی را قانون تعیین می‌کند و مردم باید تصمیم قضات را بپذیرند و خواست ما این است مردم همراهی کنند و واحد‌های قضایی تلاش کنند تا یک دادگستری علمی داشته باشیم و دادرسی ها در یک زمان متعارف و علمی باشند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه مردم از عملکرد سیستم قضا باید رضایت داشته باشند و بهترین روش در دستگاه قضایی این است که حرف طرفین دعوا شنیده شود افزود: بهترین روش زندگی مردم توافق و سازش است تا اختلافات را خودشان مدیریت کنند. بر اسن اساس یک ستاد صبر در استان از سوی دادگستری راه‌اندازی شده و همه شهروندان می‌توانند در این ستاد ثبت‌نام تا به شرایط مصالحه و ایجاد امنیت در استان کمک کنند.

وی بیان کرد: اکنون وضعیت امنیت و امید و آرامش استان خوب است و وضعیت امنیت براساس آمارها از میانگین کشوری بهتر است و این نشان از تلاش دستگاه‌های قضایی، همراهی پلیس، ائمه جمعه و همه شهروندان دارد و شایعات را در فضای مجازی نباید حمل بر ناامنی استان قلمداد کرد.

دکتر توسلی‌زاده با اشاره به اینکه برخورد با جرایم سازمان یافته از اولویت‌های دادگستری استان کرمانشاه است گفت: متأسفانه خرید و فروش سلاح در استان زیاد است و تلاش داریم این موضوع کنترل شود. کنترل جرایم با اهمیت از اولویت‌های کاری ما است اما اکنون وضعیت امنیت استان یک وضعیت غیرعادی نیست و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا آسیب‌های اجتماعی مدیریت شود و کار به جای باریک کشیده نشود.

وی با اشاره به اینکه مردم باید همواره کم هزینه‌ترین روش را برای زندگی و رفع مشکلات برگزینند و مشکلات را از طریق دستگاه‌های قانونی حل کنند گفت: در کرمانشاه مواردی از قبیل سرقت‌های مسلحانه و قتل‌هایی که در جامعه ایجاد ناامنی کند نداریم.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بسیاری از نزاع‌ها در کرمانشاه درگیری خانوادگی است که برای ما و نیروی انتظامی امکان کنترل این موضوع وجود ندارد عنوان کرد: در شرایط کنونی ۳۰ درصد پرونده‌ها اختلافات خانوادگی است و باید بزرگان خانواده‌ها در حیطه وظایف خود بهتر عمل کنند.

وی افزود: در حوزه پیشگیری و کنترل جرایم در استان کرمانشاه بسیار قوی عمل کردیم و با مردم ارتباط و تعامل بسیار خوبی داریم. معیارهای ناامن کننده در استان زیاد است اما اقدامات پیشگیرانه هم در استان بسیار است .

دکتر توسلی‌زاده با بیان اینکه ما مجاز به دخالت در آرای قضات نیستیم و شهروندان باید رأی قاضی را بپذیرند گفت: متأسفانه آمار مراجعه به دادگاه‌ها بسیار بالاست و مردم برای حل کوچکترین اختلافی به دادگستری مراجعه می‌کنند و اولین راه این است که خود مردم مسائل را مدیریت کنند تا اختلاف به قوت خود باقی نماند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های کاری بنده ملاقات چهره به چهره با مردم تعیین شده است و همین رویکرد، گره‌ بسیاری را از گرفتاری‌های مردم را می‌گشاید بیان کرد: به مشکلات حقوقی و قضایی مردم استان کرمانشاه در قالب ملاقات مردمی و چهره به چهره رسیدگی شده است.

دکتر توسلی‌زاده با بیان اینکه برگزاری اینگونه ملاقات‌ها می‌تواند در راستای ارتباط نزدیک و طرح دغدغه‌ها و مطالبات مردمی اثرگذار باشد و فاصله ایجاد شده بین مسئولان و مردم را کاهش داده و در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب گام برداشت گفت: خانواده زندانیان و افرادی که دارای پرونده در دستگاه قضایی استان هستند، می‌توانند با رئیس‌کل دادگستری کرمانشاه دیدار کنند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: مردم درخواست‌های مختلفی دارند اما چیزی که مدنظر است در این ملاقات‌ها اگر در حق کسی اجحافی صورت گرفته باشد همان جا دستور رسیدگی داده می‌شود و اگر نه سعی می‌شود اقناع صورت گیرد تا فرد با رضایت از دادگستری خارج شوند.

وی با بیان اینکه وقت تمام قضات و کارمندان متعلق به مردم است گفت: با توجه به شرایط سخت کرونایی نمی‌توانستیم درخواست‌های مردم را نادیده بگیریم و با حفظ پروتکل‌های بهداشتی با مردم ملاقات داشتیم و به مشکلات آنها رسیدگی شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه رسیدگی به مشکلات مردم باید از اولویت‌های کاری باشد افزود: همواره تأکید کرده‌ایم که خدمت به مردم را از وظایف اصلی خود می‌دانیم و در این راه تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا در جهت رضایت آنها و حل مشکلاتشان اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه معتقدیم ارتباط دوسویه و چهره به چهره در ملاقات مردمی موجب اقناع و جلب رضایت ارباب رجوع، رعایت حقوق شهروندی، شناخت و رفع فوری برخی از مشکلات مراجعین و پاسخگویی صریح و شفاف می‌شود گفت: این مهم سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد و می‌تواند سبب کاهش مراجعات به دادگستری شود.

دکتر توسلی‌زاده عنوان کرد: حفظ کرامت مراجعین، حل مشکلات آنها در چارچوب قانون، اقناع مراجعین با گفت و گو، جلب رضایت آنها و افزایش سرمایه اجتماعی از جمله اهدافی است که به دنبال تحقق آنها هستیم.

وی با اشاره به اینکه از اهداف مهم دستگاه قضائی برپایی ایستگاه‌های ارائه خدمات حقوقی و قضائی در استان است که در این زمینه به دنبال انسجام ‌بخشی و عدالت‌محوری در استان هستیم عنوان کرد: تشکیل تیم‌های تلفیقی با هدف ارائه مشاوره‌های رایگان برای آموزش‌های مرتبط و جلوگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی یک اولویت اساسی است که در این زمینه با هدف شناسایی معضل‌های اجتماعی شهروندان ارائه می‌شود.

وی اظهار کرد: از ظرفیت بسیج حقوقدانان و بسیج اساتید و روان‌شناسان و متخصصان برای ارائه مشاوره‌های حقوقی استفاده می‌شود که در این زمینه به مناسبت‌های مختلف برنامه‌های متنوع و متخلفی توسط دستگاه قضائی با هدف ارائه خدمات مطلوب به مردم در دستور کار است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه قبل از شیوع کرونا روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ملاقات مردمی با ریاست دادگستری انجام می‌شد اما با شیوع کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها روزهای دوشنبه و روزانه ۲۰۰ نفر ملاقات مردمی با ریاست دادگستری انجام می‌شود.

یکی از شهروندان که قصد ملاقات با ریاست دادگستری را داشت با اشاره به اینکه ملاقات با رئیس کل دادگستری بسیار ساده انجام می‌شود و بنده به راحتی توانستم این وقت را بگیرم و تنها یک ربع معطلی داشتم گفت: روزهای دوشنبه به راحتی ملاقات با ریاست دادگستری انجام می‌شود و رفتار مسئولان با مردم بسیار مناسب است.

فرد دیگری با اشاره به اینکه این دیدارهای مردمی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و ملاقات با مردم بسیار راحت انجام شده است افزود: اگر همه مسئولان این ارتباطات وسیع با مردم را داشته باشند و حرف مردم را گوش کنند، بسیار مؤثر است و نگرانی‌ها برطرف می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به اینکه ورود به دادگستری بسیار ساده و راحت انجام می‌شود اما نتیجه‌گرفتن مهم است که متاسفانه رویه قضایی در خیلی از موارد مشکل آفرین است و رأی قضات در خیلی از موارد به تجدیدنظر نیاز دارد بیان کرد: بنده چندین بار از تهران نامه آورده‌ام اما چون قضات خودشان رأی صادر کرده‌اند حاضر نیستند رأی خود را عوض کنند و برای همین مشکل، نیازمند دیدار با رئیس دادگستری هستم.

شهروند دیگری که از گیلانغرب برای رسیدگی به مشکلش به کرمانشاه آمده بود با اشاره به اینکه این ملاقات مردمی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و رویه این ملاقات بسیار ساده انجام می‌شود گفت: باید مسئولان بیشتر رسیدگی کنند و در دوره‌های قبل به راحتی این دیدار مردمی انجام نمی‌شد.

یکی دیگر از هم استانی ها گفت: رفتار ریاست دادگستری و مسئولان واحدهای قضایی در این گونه دیدارها بسیار مناسب است و امیدواریم مقامات بالاتر قوه قضاییه به کار ما رسیدگی کنند.

مراجعه کننده دیگر نیز با بیان اینکه نحوه برخورد مسئولان دادگستری خوب بود گفت: به مشکل بنده رسیدگی شد و مابقی مسئولان ادارات باید همین دیدارها را سرلوحه عمل خود قرار دهند و این در کاهش مشکلات مردم تأثیرگذار است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*