دفاع کرمانشاهیان

استان پنجم_ کرمانشاه سرزمین بی بدیلی در ایران اسلامی است که برادران شیعه و سنی و اهل حق در آن دست در دست هم با خصلت پهلوانی خود در صحنه های مختلف از جمله هشت سال جنگ تحمیلی مردانه در برابر دشمنان ایستادند.

  • استان پنجم_ کرمانشاه سرزمین بی بدیلی در ایران اسلامی است که برادران شیعه و سنی و اهل حق در آن دست در دست هم با خصلت پهلوانی خود در صحنه های مختلف از جمله هشت سال جنگ تحمیلی مردانه در برابر دشمنان ایستادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم؛ دوران دفاع مقدس یادآور شکل گیری یکی از حماسه های سترگ و الهام بخش تاریخ بشریت است که در بستر آن انقلاب اسلامی و ملت مومن و انقلابی از گزند توطئه های شیطانی بیگانگان و دشمنان کینه توز به سلامت عبور کرد و جنگ و نبرد تحمیلی نابرابری که برای نابودی انقلاب و نظام اسلامی طراحی، مدیریت و عملیاتی شده بود را به فرصتی برای اوج گیری جمهوری اسلامی در پهنه جهانی تبدیل ساخت.

این جنگ نابرابر علیه ایران اسلامی به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ به پایان رسید و استان کرمانشاه از روز اول تا آخر درگیر جنگ زمینی و هوایی بود و حتی پیش و پس از این تاریخ نیز هدف حملات مختلف دشمن بود.

با آغاز جنگ تحمیلی، لشکر ۸۱ ارتش کرمانشاه باید با چهار لشکر عراق می‌جنگید و از استان ایلام هم حفاظت می‌کرد، اما با کمک نیروهای مردمی و سازماندهی و انسجام سپاه پاسداران، ماشین جنگی صدام خیلی زود متوقف و دشمن به عقب رانده شد.

ارتش، سپاه و بسیج مردمی گرچه دستشان خالی بود و تجهیزات نظامی محدودی داشتند، اما کمبودها را با دلاوری، شجاعت و ایثار جبران کردند و یک وجب از خاک، اقتدار، اعتقاد و داشته‌های ایران اسلامی عقب ننشستند.

استان کرمانشاه از ابتدای انقلاب تاکنون مظهر ایستادگی و مقاومت بوده و هنوز هم جوانان این دیار در دفاع از انقلاب و ایران اسلامی و در دفاع از حرم اهل بیت (ع) در خط مقدم هستند.

کرمانشاه سرزمین بی بدیلی در ایران اسلامی است که برادران شیعه و سنی و اهل حق در آن دست در دست هم با خصلت پهلوانی خود در صحنه های مختلف از جمله هشت سال جنگ تحمیلی مردانه در برابر دشمنان ایستادند.

دشمن همواره سعی داشته است به هر وسیله ای که شده به این منطقه نفوذ کرده و استان کرمانشاه را تصرف کنند، از رژیم بعث گرفته تا منافقین کوردل اما مردم مسلمان و مقاوم این دیار لشکرهای تا بن دندان مسلح به پول و سلاح غربی- عربی را به قدرت عقب راندند.

اگر امروز امنیت پایداری در کشور وجود دارد و دولتمردان ما در سایه این امنیت به توسعه کشور و مردم به زندگی توام با آرامش می پردازند همگی مرهون شهدا و ایثارگرانی است که با جان خود آن را به ارمغان آوردند ایثارگرانی که بخش عمده ای از آنها در استان مقاوم کرمانشاه بودند.

بنا بر اسناد رسمی جنگ تحمیلی، در استان کرمانشاه، در مجموع نزدیک به ۳۱ هزار نفر به عنوان نیروی نظامی در جنگ شرکت کرده‌اند یا در نتیجه آن شهید و یا مجروح شده‌اند.

مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و هزار و ۷۵۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

محدوده زمانی پیروزی انقلاب اسلامی تا زمان آغاز جنگ تحمیلی در استان کرمانشاه از مقاطعی است که کمتر به آن پرداخته شده؛ دوره‌ای که کرمانشاه درگیر جنگ داخلی و حمله غیررسمی عراق بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *